Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Başekonomisti: Enflasyon Yıl Sonuna Kadar Yavaşlayacak

Berlin’de konuşan ECB yetkilisi, Avrupa’de enflasyonun hala yüksek olduğunu, fakat zamanla azalacağını kaydetti. İşte detaylar;
ECB Başekonomisti: Enflasyon Yıl Sonuna Kadar Yavaşlayacak
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başekonomist Philip Lane, Berlin’de katıldığı bir programda Avrupa Bölgesi’nin enflasyonunu değerlendirdi ve görüşlerini paylaştı. Lane, enflasyonda ivmenin hala yüksek seviyede olduğunu, fakat 2023’ün sonuna kadar şokların da ortadan kalkmasıyla enflasyonun yavaşlayacağını kaydetti.

Başekonomist, gıda ve çekirdek enflasyonun ivmesinin hala yüksek olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde ECB tarafından yapılan Profesyonel Tahminciler Anketi, geleceğe yönelik enflasyon beklentilerini iyimser göstererek enflasyonun önümüzdeki yıllarda beklentilerden daha fazla düşebileceğini bildirmişti.

2 Mayıs’ta Avrupa İstatistik Ofisi, Nisan ayına yönelik enflasyon verisinin yüzde 7 olduğunu duyurmuştu.

ECB, son toplantıda politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 25 baz puan artırarak yüzde 3,75 seviyesine yükseltmişti.

Ekonomistlerin büyük çoğunluğu Haziran ve Temmuz ayında 25’er baz puan faiz artırımının süreceğini savunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu