Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Beklentisini Paylaştı: Euro Bölgesi’nde Tüketim Ne Olacak?

Avrupa Merkez Bankası tarafından yayınlanan yazıda, tasarrufların büyük oranda zengin hanelerde olduğunu ve tüketimde büyük bir artış beklenmediği belirtildi.
ECB Beklentisini Paylaştı: Euro Bölgesi’nde Tüketim Ne Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası Covid-19 salgını sırasında biriken tasarrufların büyük oranda en zengin hanelerin elinde olması nedeniyle Euro Bölgesi’nin tüketiminde yeni bir patlama yaşamasının pek olası olmadığını bildirdi.

Bulgular, ECB’nin enflasyonun artık yüzde 2’ye doğru hafif bir düşüşe devam edeceği yönündeki görüşünü güçlendirebilir ve eşi benzeri görülmemiş bir artış serisinin onları rekor seviyelere sürüklemesinin ardından faiz oranlarını sabit tutma yönündeki argümanları destekleyebilir.

ECB, en yüksek gelire sahip hanelerin yüzde 20’sinin 2020-22’de yapılan fazla tasarrufların yüzde 49,3’üne sahip olduğunu ve bunu yüzde 19,8 ile sonraki beşte birlik dilimin takip ettiğini tespit etti.

Daha zengin insanların tasarruf ettikleri her ek avroyu harcama olasılıkları düşük olduğundan, tasarrufların yakın zamanda kullandırılma ihtimalinin düşük olduğu tahmin ediliyor. Blogun yazarları, bu tasarrufların bir kısmının hisse senedi ve tahvil gibi finansal varlıklara veya mülklere yatırıldığını ve bu nedenle bunlara erişimin zorlaştığını tespit etti.

Açıklamada pandemi sırasında bir kenara bırakılan paranın yakın gelecekte tüketimde bir artışını destekleyeceğini ümit edenlerin muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacağına yer verildi.

GCM Yatırım Banner

ECB geçen haftaki toplantısında faiz oranlarını değiştirmedi ve yatırımcılar enflasyonun düşmesi, ekonominin durgunlaşması nedeniyle faiz oranlarını baharda düşürmeye başlamasını bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.