Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’den Beklenen Karar Geldi: Faiz Oranı Ne Oldu?

Küresel piyasaların bu hafta beklediği başlıca verilerden Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı açıklandı. Banka toplantı sonrası kararda piyasaları şaşırtmadı.
ECB’den Beklenen Karar Geldi: Faiz Oranı Ne Oldu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu haftanın takip edilen başlıca verilerinden birisi Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı olarak gösteriliyordu. ECB tarafından bugün gerçekleştirilen toplantıda beklenen faiz kararı açıklandı.

Banka tarafından yapılan açıklamada faiz oranlarında bir değişiklik yapılmadığı bildirildi. Böylece faiz oranı yüzde 4,50 seviyesinde bırakılmış oldu. Piyasa beklentisi oranların bu seviyede tutulacağı yönündeydi.

Karar öncesi bugün Avrupa borsalarında dün karışık bir seyir öne çıkmıştı. Bugünkü faiz kararı ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağında bulunuyordu.

ECB’den yapılan açıklamada, orta vadeli enflasyon görünümüne ilişkin önceki değerlendirme onayladı ve “Enflasyonun çok uzun süre çok yüksek kalması bekleniyor ve yurt içi fiyat baskıları güçlü olmaya devam ediyor.” ifadeleri yer aldı.

Güçlü baz etkileri de dahil olmak üzere Eylül ayında enflasyonun önemli ölçüde düştüğüne vurgu yapılan açıklamada, temel göstergelerin gevşediğine yer verildi. Faiz artışlarının enflasyonun aşağı çekilmesine yardımcı olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun yüzde 2 orta vadeli hedefine zamanında dönmesini kararlılığına vurgu yapılan açıklamada, gelecekteki kararların, politika faiz oranlarının gerektiği sürece yeterince kısıtlayıcı seviyelerde belirlenmesini sağlayacağına yer verildi.

Karar, Euro Bölgesi’nde açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamlarını takip ediyor. Geçen ay enflasyon yüzde 4,3 olarak gerçekleşti ve son iki yılın en düşük seviyesi görülmüş oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın