Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Enflasyonu Eylül’de İki Yılın En Düşüğüne Geriledi

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon, Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyesini gördü. Ayrıntılar haberde…
Euro Bölgesi Enflasyonu Eylül’de İki Yılın En Düşüğüne Geriledi

Eurostat tarafından Euro Bölgesi’ne ilişkin Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ön sonuçlara göre Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon Ekim 2021′den bu yana en düşük seviyesine gerileyerek Eylül ayında yüzde 4,3′e olarak gerçekleşti. Beklenti artışın yüzde 4,5 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Son rakamlar Ağustos’taki yıllık yüzde 5,2 olan enflasyonu takip ediyor. Aylık bazda ise yüzde 0,5 oranında artış gerçekleşti. Enerji, gıda, alkol ve tütünü hariç tutan ve para politikası yapıcıları tarafından yakından takip edilen çekirdek enflasyon, Ağustos ayındaki yüzde 5,3 seviyesinden Eylül ayında yıllık yüzde 4,5′e düştü.

Son enflasyon raporu Avrupa Merkez Bankası’nın Eylül ayında faiz oranlarını rekor seviyeye yükseltmeye karar vermesi ve kilit faiz oranını yüzde 4,50’ye çıkarmasının ardından geldi.

ECB’nin yönetim konseyinin faiz oranlarının orta vadede enflasyonu hedefe getirmeye yetecek kadar yüksek seviyelerde olabileceğini düşünmesine rağmen en güçlü öneriyi vermesinin ardından bu hareket güvercin gibi bir artış olarak tanımlandı.

Fiyat artışı, artan enerji maliyetleri, salgın sonrası tedarik zincirlerinde yaşanan engeller ve yüksek hükümet harcamalarının bir araya gelmesiyle geçen sonbaharda kısa süreliğine çift haneli rakamlara ulaştı.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

ECB’nin bu yıl blok için yüzde 0,7′lik ılımlı bir ekonomik büyüme öngörmesi ve bunu önümüzdeki iki yıl için sırasıyla yüzde 1 ve yüzde 1,5′lik büyüme tahminleriyle tablo karmaşık olmaya devam ediyor. Son dönemde petrol fiyatlarında yaşanan artışın, bankanın enflasyon tahminleri açısından risk teşkil edebileceği belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu