Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Faiz Kararını Açıkladı: Sürpriz Hamle Geldi

Küresel piyasalar tarafından bu hafta beklenen Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı açıklandı. Ayrıntılar geliyor...
ECB Faiz Kararını Açıkladı: Sürpriz Hamle Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bu haftanın en çok beklenen gelişmelerinden biri olan faiz kararını açıkladı. ECB tarafından gerçekleştirilen toplantı sonrası faiz oranlarında sürpriz  bir artırım yapıldı. Banka 25 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi ve oranları yüzde 4,25’ten yüzde 4,50 seviyesine çıkardı.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun yüksekliğini sürdürmesi nedeniyle, ECB’nin bu toplantıda atacağı adıma ilişkin ekonomistler arasında fikir ayrılıkları yaşanmıştı. Bazı ekonomistler bankanın 25 baz puanlık bir ek sıkılaştırma yapacağını öne sürerken, bazıları ise oranların sabit bırakılacağını savunmuştu.

ECB tarafından yapılan açıklamada, enflasyonun düşmesine rağmen uzun süre yüksek kalmasının beklendiği ifadesi yer aldı. Yönetim Konseyi, enflasyonun yüzde 2 orta vadeli hedefine zamanında dönmesini sağlamaya kararlı olduğunu vurguladı.

Avrupa Merkez Bankası personelinin Eylül ayı makroekonomik tahminleri, 2023’te ortalama enflasyonun yüzde 5,6, 2024’te yüzde 3,2 ve 2025’te yüzde 2,1 olacağını tahmin ediyor. Göstergelerin çoğu gevşemeye başlasa da temel fiyat baskılarının yüksek kalmaya devam ettiği belirtildi.

Avrupa Merkez Bankası, enerji ve gıda hariç olan çekirdek enflasyon için öngörülen hedefi 2023’te ortalama yüzde 5,1, 2024’te yüzde 2,9 ve 2025’te yüzde 2,2 olarak revize etti. Açıklamada büyüme tahminlerinin düşürülmesi de dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

ECB, Euro Bölgesi’nde ekonominin 2023’te yüzde 0,7, 2024’te yüzde 1,0 ve 2025’te yüzde 1,5 oranında büyümesini bekliyor.

Kilit faiz oranlarının yeterince uzun bir süre yüksek tutulduğu takdirde enflasyonun hedefe zamanda dönebileceğine yer verilen açıklamada, “Gelecekteki kararlar, temel faiz oranlarının gerekli olduğu sürece yeterince kısıtlayıcı seviyelerde belirlenmesini sağlayacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Faiz kararlarının, gelen ekonomik ve mali veriler, temel enflasyon dinamikleri ve para politikası aktarımının gücü ışığında enflasyon görünümüne ilişkin değerlendirmesine dayanacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.