Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Ağustos’ta Yüksek Faize Rağmen Sabit Kaldı

Euro Bölgesi’nde açıklanan Ağustos ayı enflasyon rakamları, fiyat artışlarının sürdüğünü gösteriyor. Detaylar şöyle…
Euro Bölgesi’nde Enflasyon Ağustos’ta Yüksek Faize Rağmen Sabit Kaldı
HABER GİRİŞ

Euro Bölgesi enflasyonu bu ay sabit kalsa da temel fiyat artışını gösteren çekirdek enflasyonda düşüş kaydedildi. Bu durum, küresel kriz karşısında faiz artırımlarına ara vermenin yararlarını tartan Avrupa Merkez Bankası için hayatı zorlaştıran karışık bir tabloyu ortaya koyuyor.

Eurostat ön verilerine göre Euro Bölgesi enflasyon Ağustos ayında yüzde 5,3 ile sabit kaldı. Beklenti enflasyonun yüzde 5,1 seviyesinde geleceği yönündeydi. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını filtreleyen temel ölçüt çekirdek enflasyon, Temmuz ayındaki yüzde 5,5 seviyesinden beklendiği gibi yüzde 5,3’e geriledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), son 13 aydaki toplantılarının her birinde faiz oranlarını artırarak 20 yılın zirvesine taşıdı. Endişelerinin bir kısmı, büyümenin hızla zayıflaması ve son üç çeyrekte durgunlaşan blok ekonomisinin, toparlanmayı tetikleyecek çok az şeyle birlikte resesyona bile girebileceği yönünde.

Hizmet enflasyonu Ağustos’ta çok az geriledi ve oran bir önceki aydaki yüzde 5,6’ya kıyasla yüzde 5,5 olarak gerçekleşti. ECB’nin izlediği bir diğer ölçüm olan enerji dışı sanayi ürünleri fiyat artışı ise yüzde 5’ten yüzde 4,8’e yavaşladı.

İşlenmiş gıda enflasyonu ise yüzde 11,3’ten yüzde 10,4’e geriledi. Enerji fiyatlarında yüzde 3,3 oranında düşüş kaydedildi. Euro Bölgesi ekonomisi 2023’ün başında sıfır büyümeyle durgunlaştı ve ikinci çeyrekte mütevazı bir toparlanma kaydederek bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 büyüdü.

GCM Yatırım Banner

Ağustos ayında, Avrupa Komisyonu’nun iş dünyası ve tüketici güveni ölçümlerini birleştiren ekonomik duyarlılık göstergesi son 10 yılın en düşük seviyesine gerilerken, satın alma yöneticilerinin anketleri aktivitenin yavaşladığını gösteriyor.

ECB’nin bir sonraki toplantısı 14 Eylül’de yapılacak ve piyasalar ne yapacağı konusunda bölünmüş durumda. Tahminler bir duraklama ve 2024 ortasından itibaren kesintilerden önce yıl içinde son bir faiz artırımı yapılacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın