Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi PMI, Ağustos’ta Enflasyonist Baskıya İşaret Ediyor

Euro Bölgesi’nde açıklanan son PMI verileri, pandemi dönemi hariç Nisan 2013’ten bu yana en düşük seviyeye ulaştı.
Euro Bölgesi PMI, Ağustos’ta Enflasyonist Baskıya İşaret Ediyor
HABER GİRİŞ

Avrupa’da ticari faaliyetler Ağustos ayında bir kez daha daralarak Kasım 2020′den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Euro Bölgesi’nin yayınlanan bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Temmuz’daki 48,6′dan Ağustos’ta 47,0′a düştü. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 48,8 seviyesindeydi.

50′nin üzerinde bir okuma aktivitede genişlemeye işaret ederken, 50′nin altında bir okuma daralmaya işaret ediyor. Pandemi ayları hariç tutulursa son rakamlar Nisan 2013′ten bu yana en düşük okumaya işaret ediyor.

Hamburg Ticaret Bankası baş ekonomisti Cyrus de la Rubia, hizmet sektörünün imalattaki zayıf performansa paralel olarak gerileme işaretleri gösterdiğini söyledi. Hizmetler ve imalat sektörü arasındaki dağılıma bakıldığında, birincisi 48,3 ile 30 ayın en düşük seviyesine geriledi ve imalat PMI Temmuz’daki 42,7′den bu ay 43,7′ye hafif yükseldi.

Rubia, “Büyüme şimdiki tahminimizdeki PMI rakamlarını dikkate aldığımızda, Euro Bölgesi’nin üçüncü çeyrekte yüzde 0,2 oranında küçüleceği sonucuna varıyoruz” açıklamasında bulundu.

Rubia, Ağustos ayında ekonomi üzerindeki aşağı yönlü baskını, daralmaya geçiş yapan Alman hizmet sektöründen kaynaklandığını söyledi. Bugün açıklanan verilerde, Almanya’da imalat PMI beklentilerin çok altında kaldı. Bu veri sonrası euro, dolar karşısında kayıp yaşadı.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gelecek ayki toplantısında ne yapabileceği tartışmasına son ekonomik veriler yön veriyor. Temmuz ayındaki toplantısında ECB Başkanı Christine Lagarde, merkez bankasının faiz artışlarını artırabileceğini veya duraklatabileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.