Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya İmalat PMI Verisi Sonrası Euro, Dolar Karşısında Eridi

S&P Global verilerine göre Almanya'da ticari faaliyetler Ağustos'ta büyük daralma kaydetti. Ayrıntılar haberde...
Almanya İmalat PMI Verisi Sonrası Euro, Dolar Karşısında Eridi
Yorum

S&P Global tarafından gerçekleştirilen ön ankete göre, Almanya’da iş faaliyetleri Ağustos ayında üç yılı aşkın sürenin en hızlı daralmasını gösterdi. HCOB Alman Flaş Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Temmuz ayındaki 48,5 seviyesinden 44,7’ye düşerek Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Analistlerin beklentisi 48,3 seviyesindeydi. Gösterge, art arda ikinci ayda faaliyette büyümeyi gösteren 50 seviyesinin altında oldu.

Bileşik PMI endeksi, birlikte Almanya ekonomisinin üçte ikisinden fazlasını oluşturan hizmet ve imalat sektörlerini izliyor. İmalat üretimindeki derinleşen düşüşe, hizmetler faaliyetlerinde yenilenen bir daralma eşlik etti.

Hamburg Ticaret Bankası baş ekonomisti Cyrus de la Rubia, “Hizmet sektörünün Alman ekonomisini kurtarabileceğine dair tüm umutlar buharlaştı. Bunun yerine hizmet sektörü, ikinci çeyrekte başlamış gibi görünen imalat sektöründeki durgunluğa katılmak üzere.” açıklamasında bulundu.

EUR/USD saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Hizmetler sektöründe ticari aktivite sekiz ay sonra ilk kez daralırken, sektör okuması 52,3’ten 47,3’e düşerek dokuz ayın en düşük seviyesine ulaştı. Anket, imalat PMI’ının Temmuz’daki 38,8’den Ağustos’ta 39,1’e yükseldiğini ancak daralma bölgesinde kalmayı sürdürdüğünü gösterdi.

Artan faiz oranları, müşteri belirsizliği ve yüksek enflasyonun mal ve hizmet talebi üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Gelen son veri sonrası, euro dolar karşısında sert düştü. EUR/USD, yüzde 0,4’e yakın kayıpla 1,082 seviyesine geriledi. Parite mevcut haliyle üst üste altıncı haftalık kaybına yöneliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%