Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Büyüme İkinci Çeyrekte Beklentiyi Karşılamadı

Euro Bölgesi’nin yılın ikinci çeyreğine dair büyüme rakamları, yüksek faiz oranlarının etkisini sürdürdüğünü gösteriyor.
Euro Bölgesi’nde Büyüme İkinci Çeyrekte Beklentiyi Karşılamadı
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından Euro Bölgesi’ne ilişkin ikinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Ekonomi yılın ikinci çeyreğinde iç tüketimin durgunlaşması ve ihracatın zayıflaması nedeniyle önceki tahminlerin gerisinde kalarak, yıllık bazda yüzde 0,5 oranında büyüdü.

Tahminler büyümenin yüzde 0,6 seviyesinde olacağı yönündeydi. Çeyreklik bazda büyüme ise yüzde 0,1 olarak gerçekleşti ve yüzde 0,3 olan beklentinin altında kaldı.

Eurostat, hane halkı tüketiminin bu dönemde durgunlaştığını ve GSYİH büyümesine ihmal edilebilir katkılar sunduğunu belirterek, yüksek faiz oranları ve enflasyonun tüketicilerin cüzdanlarını daraltmaya devam ettiğini bildirdi.

Euro Bölgesi büyüme grafiği
Kaynak: Eurostat

İhracat önceki çeyrekteki durgunluğun ardından önceki yıla göre düşüş göstererek genel büyüme üzerindeki en büyük engel oldu.

20 üyeli bloktaki üretim, geleneksel olarak güçlü ihracatın ve sanayi üretiminin zayıfladığı Almanya’nın güçlü ekonomisindeki durgunluk nedeniyle baskı altında kaldı. Diğer büyük ekonomiler arasında Fransa ve İspanya çeyrekte beklentilerin üzerinde büyürken, İtalya ekonomisi bir önceki aya göre geriledi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomistler, ikinci çeyrekteki marjinal büyümenin ardından Euro Bölgesi ekonomisinin muhtemelen durgunlaşacağı veya daha da kötüleşeceği konusunda uyarıyor.

Avrupa Merkez Bankası bu yılın sonunda, ekonominin önceki yıla kıyasla yüzde 0,9 oranında büyümesini bekliyor. Bankanın gelecek hafta yeni makro tahminleri yayınlamasıyla bu tahmin aşağı yönlü revize edilebilir.

Büyüme rakamları ayrıca ECB’nin sıkı faiz politikasının sonucu olarak görülüyor. ECB son toplantısında 25 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirdi ve oranları yüzde 4,25 seviyesine çıkardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.