Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Enflasyonu Ağustos’ta Ön Sonuçların Altında Geldi

Euro Bölgesi’nde Ağustos ayı enflasyon verileri açıklandı. Manşet enflasyonu daha önceki tahminden aşağı yönlü revize edildi.
Euro Bölgesi Enflasyonu Ağustos’ta Ön Sonuçların Altında Geldi
HABER GİRİŞ

Avrupa istatistik Ofisi Eurostat, Euro Bölgesi’nin Ağustos ayı enflasyonuna ilişkin kesin sonuçlarını açıkladı. Salı günü Buna göre Euro Bölgesi tüketici enflasyonu Ağustos ayında ön sonuçlardan aşağı yönlü revize edildi ve yüzde 5,2 olarak gerçekleşti. Ön sonuçlarda yıllık enflasyon yüzde 5,3 olarak açıklanmıştı.

Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,5 olarak kaydedildi. Manşet enflasyon Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin iki katından fazla seyretmeyi sürdürüyor. Eurostat, değişken enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek enflasyonun ilk tahminlerle uyumlu olarak Ağustos ayında aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 6,2 olduğunu söyledi.

Alkol ve tütünü de içermeyen ve birçok ekonomist tarafından takip edilen daha da dar bir enflasyon ölçüsü, yine ön tahminlerle uyumlu olarak aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 5,3 oldu.

Ağustos ayında yıllık bazda en büyük etkiyi daha pahalı hizmetler oluşturdu ve nihai rakama yüzde 2,41 puan eklendi. Gıda, alkol ve tütün yüzde 1,98 puan, sanayi malları ise 1,19 puan ekledi. Enerji fiyatlarında 0,34 puan düşüş görüldü.

Euro Bölgesi enflasyon rakamları
Kaynak: Eurostat

Euro Bölgesi’nde Ağustos ayında enflasyonda en fazla artış, yıllık bazda yüzde 14,2 ile Macaristan’da görüldü. Macaristan’ı yüzde 10,1 ile Çekya ve yüzde 9,6 ile Slovakya takip etti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonu hedefine indirmek için ECB sürpriz bir karar aldı ve mevduat faizini geçen hafta rekor yüksek bir seviye olan yüzde 4,50’ye taşıdı ve bir duraklama sinyali verdi. Bu da piyasada bir sonraki hamlenin muhtemelen 2024 baharının sonlarına doğru bir kesinti olacağı yönündeki beklentileri artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın