Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Bankası’ndan Çin Ekonomisine Dair Negatif Tahmin

Çin’in hem iç hem dış faktörler nedeniyle yaşadığı belirsizliklere dikkat çeken Dünya Bankası, büyüme tahminlerini düşürdü.
Dünya Bankası’ndan Çin Ekonomisine Dair Negatif Tahmin
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Bankası, Covid salgınıyla mücadele eden ve uzun zamandır sıkı tedbirlerin uygulandığı Çin ekonomisine dair beklentilerini açıkladı. İç ve dış koşulların ekonomik görünümün zayıflamasına neden olduğu belirtilirken, bu yıl yüzde 2,7 büyüme beklendiği belirtildi. Daha önceki tahminde bu oran yüzde 2,8 olarak belirtilmişti.

2023 yılı için yüzde 4,5 olan büyüme beklentisi ise yüzde 4,3’e düşürüldü. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin salgının yarattığı belirsiz gidişata maruz kaldığı ifade edildi.

Bunun yanında gayrimenkul sektöründe yaşanan sıkıntılara dikkat çekilerek, bunun daha geniş finansal sorunlara yol açabileceği aktarıldı.

Çin’de gayri safi yurt içi hasıla, 2022’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 3,9 oranında büyüdü. Bu oran piyasanın yüzde 3,4 olan beklentisinden daha iyi geldi.

Dünya Bankası raporunda ülke dışında risklerin son derece belirsiz olduğu, iklim değişikliğine bağlı risklerin arttığı, ekonomik büyüme beklentilerinin artan jeopolitik gerilimlerden ve finansal koşulların beklenenden daha fazla sıkılaşmasından kaynaklandığı açıklandı. (AA)

Çin Halk Bankası Gösterge Kredi Faizini Açıkladı

Bu sabah açıklanan verilere göre Çin Halk Bankası (PBoC), borç verme göstergesi olan en düşük kredi faiz oranında değişiklik yapmadı.

1 yıl vadeli kredi ana faiz oranını (LPR) yüzde 3,65’te sabit tuttu. Bu oran Ağustos ayından bu yana değiştirilmedi.

İpotek için referans olan beş yıllık faiz oranı yüzde 4,3’te tutuldu. Geçen hafta vadesi gelen kredileri yenileyen banka, orta vadeli politika faizini ise yüzde 2,75 oranında sabit bıraktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu