Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Ekonomisi 3. Çeyrekte Beklentilerden İyi Büyüdü

Çin ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde piyasa beklentilerinden daha güçlü bir iyileşme gösterirken, uzun vadeli olumlu beklentiler korundu.
Çin Ekonomisi 3. Çeyrekte Beklentilerden İyi Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre dünyanın en kalabalık ülkesinde gayri safi yurt içi hasıla rakamları iyileşme gösterdi. Ülke ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 3,9 ile yüzde 3,4 olan beklentilerden daha fazla büyüme sağladı.

İlk çeyrekte yüzde 4,8 büyüme gösterdikten sonra ikinci çeyrekte yüzde 0,4 ile daralmanın eşiğine gelmişti. Açıklamada, üçüncü çeyrekte güçlü bir iyileşme gösterilmesine karşın Covid kısıtlamalarına bağlı olarak risklerin devam ettiğine dikkat çekildi.

Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyreklik dönemde sabit fiyatlarla GSYİH 87.026,9 milyar yuana ulaştı. Büyümeye birincil sanayinin katma değeri yıllık bazda yüzde 4,2, ikincil sanayinin katma değeri yüzde 3,9 oranında artış gösterdi.

Raporda yer alan açıklamada, “Ülke ekonomisi baskılara karşı toparlanmasını sürdürmüş ve üçüncü çeyrekte ivme kazanarak , özellikle ikinci çeyreğe göre daha iyi olmuştur. Üretim ve talepler gelişmeye devam etti, istihdam ve fiyatlar genel olarak istikrarlıydı ve insanların geçim kaynakları güçlü ve etkili bir şekilde korunuyordu.” ifadesine yer verildi.

Tahıl Üretimi ve Hayvancılık İstikralı Bir Şekilde Büyüdü

Tarımsal üretimin büyümeye katkısında yüzde 3,8’lik artış oldu. Bu dönemde erken pirincin toplam üretiminin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,9 artışla 175,53 milyon tona çıktığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Stokta kayıtlı domuz sayısı 43,62 milyon, damızlık dişi domuz olmak üzere yıllık yüzde 1,4 artışla 443,94 milyon ve kesilen domuz sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 5,8 artışla 520,30 milyon oldu.

Madencilik sektörü yüzde 8,5, imalat yüzde 3,2, elektrik, termik güç, gaz ve su üretimi ve arzı yüzde 5,6 arttı. Yüksek teknolojili imalat ürünlerinin üretimi yıllık bazda yüzde 8,5 oranında artış gösterdi.

Söz konusu dönemde tüm kısıtlmalaara rağmen hizmet sektörü canlanmaya devam etti ve yıllık olarak yüzde 2,3 büyüme sağladı.

İlk üç çeyrekte kentsel işsizlik oranının ortalaması yüzde 5,6, üçüncü çeyreğin ortalaması yüzde 5,4 oldu.

Bugün açıklanan son verilere göre ise genel işsizlik oranı yüzde 5,5 seviyesinde. Bir önceki ay yüzde 5,3 ölçülmüştü.

Bu arada bugün açıklanan diğer ekonomik verilere bakacak olursak konut satışları Eylül’de yıllık bazda yüzde 1,5 azaldı. İhracatta yüzde 5,7, ithalatta yüzde 0,3, sanayi üretiminde ise yüzde 6,3 oranında artış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.