Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Lideri Xi’nin 3. Kez Koltuğa Geçmesi ile Tepkiler Büyüyor

Çin Komünist Partisi'nin beş yılda bir düzenlenen kongresi tamamlandı. Yapılan yeni atamalar dikkat çekti. Haberin detayları aşağıda;
Çin Lideri Xi’nin 3. Kez Koltuğa Geçmesi ile Tepkiler Büyüyor
HABER GİRİŞ

Çin Komünist Partisi (ÇKP) bugün 20. kongresini tamamladı ve Xi Jinping yeniden genel sekreter seçildi. Böylece Xi, ÇKP’nin kurucusu Mao Zedong’dan sonra 3. dönem parti liderliği yapan kişi oldu. Kongrenin ardından partinin önemli karar alma organlarına da atamalar yapıldı.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin’in başkenti Pekin’de bir hafta süren parti kongresinin ardından 2 bin 300’den fazla delege, çeşitli liderlik gruplarını seçildi. Yeni görevlendirmeleri de bildiren Xi, partiye ona güvendikleri için teşekkür etti. Çin ulusunun her cephede gençleşeceğine dair söz verdi.

Ülkedeki Yolsuzlukla Mücadele Şefi Zhao Leji ve Siyaset Teorisyeni Wang Huning dışındaki kişiler partide yeni. Komitede ülkenin iki numaralı lideri Başbakan Li Keqiang görülmediği kaydedildi.

Komiteye Seçilen Kişiler Dikkat Çekti

BBC’nin haberine göre komitede belli bir süreden sonra önemli değişiklikler zaten yapılıyor. Ancak Li Keqiang ve diğerler kişilerin çıkarılması Xi’in kendi görüşünden farklı düşüncedeki kimseyi gruba dahil etmemesi olarak yorumlandı.

Haberde yorumu yer alan Çinli bir vatandaş, “İnsanlar yemek alabildiği sürece Xi’nin üçüncü dönemine devam etmesi sorun değil. Kendimizi besleyebiliriz ama yine de zor. Birçok işletme özellikle zor zamanlardan geçiyor.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Bay Xi’nin katı sıfır Covid politikası ülkedeki sabrı azalttığı bildirildi. Kongreden önce Çinli bir vatandaşın politikaya son verilmesi ve Xi’nin görevden alınması için bir halk protestosu düzenlediği ve bu durumun Pekin’de nadir görüldüğü belirtildi. Ancak Xi’nin bu duruma olumsuz yanıt verdiği eklendi.

Çinli Halkın Görüşlerini Paylaşamadığı İddia Ediliyor

Sonrasında ise Çin’in 2021 yılından beri yoğun şekilde sansürlenen sosyal medya platformlarında tepkilerin susturulduğu paylaşıldı. On milyonlarca kişinin bugünkü devlet medyası canlı yayınlarını izlediği ancak tüm yorum bölümlerinin devre dışı bırakıldığı aktarıldı.

Sadece resmi medya kuruluşlarının kadroyla ilgili haber yayınlamasına izin verildiği ve yorumların silindiğine dikkat çekildi. Sadece birkaç kişinin gönderi altındaki yeni liderlik için övgüleri yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın