Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DTÖ Başkanı Resesyona Karşı Uyardı! En Çok Yoksullar Etkilenecek

Son dönemde iyiden iyiye artan resesyon uyarıları arasında Dünya Ticaret Örgütü’nden gelen eklendi. İşte endişe veren tahminler…
DTÖ Başkanı Resesyona Karşı Uyardı! En Çok Yoksullar Etkilenecek
HABER GİRİŞ

Devam eden G20 Zirvesi’nden gelen resesyon uyarısı, endişeleri artırdı. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Başkanı, bugün yaptığı açıklamada birçok büyük ekonominin resesyona girme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala’nun resesyon ikazı, Rusya-Ukrayna savaşı, artan gıda-yakıt maliyetleri ve yükselen enflasyonla bozulan küresel görünüm ortasında geldi.

Ngozi Okonjo-Iweala, Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen G20 sırasında Reuters’a verdiği demeçte, “Bu her yerde olmayabilir, ancak bazı kilit ülkeler resesyona girme riski taşıyor” dedi.

Ancak etkisinin, toparlanmak için gelişmiş ülkelerden gelen dış talebe ihtiyaç duyan gelişmekte olan piyasalar ve yoksul ülkeler için fazlasıyla büyük olabileceğini ekledi.

Ukrayna’daki savaşın yansımaları ve enflasyondan kaynaklanan sorunlara atıfla risklerin çoğunun aşağı yönlü olduğunu vurguladı. Bu arada G20 liderlerinin ikinci gün müzakereleri, Polonya topraklarına bir füze inişine ilişkin haberle i görüşmek üzere acil bir toplantıyla kesintiye uğradı.

GCM Yatırım Banner

ABD Başkanı Joe Biden, Polonya’yı vuran füzenin Rusya’dan ateşlenmesinin düşük olasılık olduğunu söyledi. Ne olduğunu anladıklarından emin olacaklarını ekledi.

Okonjo-Iweala, G20 liderlerini, gartan ve gıda fiyatlarını yükselterek yoksul ülkelere zarar veren gıda ihracatı kısıtlamalarını aşamalı olarak kaldırmaya çağırdığını belirtti.

Bununla birlikte iki süper gücün lideri olan Biden ile Çin Başkanı Xi Jinping’in görüşmesine atıfla, “dünyanın en büyük iki ekonomisinin birbiriyle konuşması her zaman iyidir, ticaret açısından kesinlikle çok yardımcı oluyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.