Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Ticaret Örgütü 2023 için Tahminini Sert Düşürdü!

Küresel ticaret ve ekonomi için tahminler bir kez daha revize edildi. Dünya Ticaret Örgütü, bu yıl için tahmin yükseltirken gelecek yıl için sert düşürdü.
Dünya Ticaret Örgütü 2023 için Tahminini Sert Düşürdü!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), küresel ticaret ve ekonomik daralma konusunda uyardı. Kurumun bugün yayımladığı rapora göre gelecek yıl küresel ticaret büyümesinin yavaşlayacağı tahmin ediliyor.

Neden olarak ise keskin bir şekilde yükselen enerji ve gıda fiyatları ile artan faiz oranlarının ithalat talebini frenlemesi gösterildi. Ukrayna’daki savaşın kötüleşmesi durumunda ise daralma konusunda uyardı.

Cenevre merkezli ticaret kuruluşu, mal ticaretinin bu yıl Nisan ayındaki yüzde 3’lük tahminden yüzde 3,5 artacağını öngörse de gelecek yıl için beklentisini düşürdü. 2023 tahminini önceki yüzde 3,4’ten keskin bir şekilde düşürerek yüzde 1’e indirdi.

DTÖ, tahminleri üzerinde yüksek belirsizlik olduğunu söyledi. Bu yıl için yüzde 2 ila yüzde 4,9 ve 2023 için eksi yüzde 2,8 ila yüzde 4,6 arasında bir ticaret büyümesi bandı sağladı.

Kuruluş, küresel gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) 2022’de yüzde 2,8 ve 2023’te yüzde 2,3 artacağını tahmin etti. Ukrayna’daki savaş, yüksek enerji fiyatları, enflasyon ve parasal sıkılaştırma dahil olmak üzere birçok ilgili şokun, ticaret ve üretim üzerinde baskı oluşturacağının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala “Politika yapıcılar, enflasyonla mücadele, tam istihdamı sürdürme ve temiz enerjiye geçiş gibi önemli politika hedeflerini ilerletme arasında optimal bir denge bulmaya çalışırken, tatsız seçimlerle karşı karşıya kalıyorlar.” dedi.

Orta Doğu İhracat Büyümesinde Öne Çıkacak!

DTÖ: Orta Doğu İhracat Büyümesinde Öne Çıkacak!
KAYNAK: DTÖ

Orta Doğu’nun bu yıl yüzde 14,6 ile en güçlü DTÖ bölgesi büyümesini kaydetmesi bekleniyor. Ardından yüzde 6 ile Afrika, yüzde 3,4’le Kuzey Amerika, yüzde 2,9 ile Asya, yüzde 1,8 ile Avrupa ve yüzde 1,6 ile Güney Amerika geliyor. Buna karşılık, Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) ihracatının yıl için yüzde 5,8 oranında düşmesi tahmin ediliyor.

Rapora göre Orta Doğu aynı zamanda yüzde 11,1’le ithalat tarafında en hızlı ticaret hacmi büyümesine sahip olacak. Ardından yüzde 8,5’le Kuzey Amerika, yüzde 7,2 ile Afrika, yüzde 5,9 ile Güney Amerika, yüzde 5,4’le Avrupa, yüzde 0,9 ile Asya geldi. CIS içinse yüzde 24,7 küçülmeye işaret edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.