Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dönmez: Yurt İçinde ve Dışında Gaz Talebini Karşılayacağız

Enerji arzında Türkiye’nin elinin güçlü olduğu mesajını veren Bakan Dönmez, doğal gaz için iç ve dış talebi karşılamaya hazır olduklarını açıkladı.
Dönmez: Yurt İçinde ve Dışında Gaz Talebini Karşılayacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmelerinde sunum yapan Bakan Fatih Dönmez, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kış dönemine giriş yapılan günlerde Türkiye’nin arz tedariki konusunda endişesinin olmadığı mesajını verdi.

“Arz güvenliği noktasında bu kışı sıkıntı yaşamadan geçirmeyi hedefliyoruz” diyen Dönmez, özellikle Avrupa’da yaşanan enerji arzı sorunu sarmalına Türkiye’nin dahil olmadığını ve uzun dönemli doğal gaz ihtiyacının kesintisiz karşılanacağını duyurdu.

Doğal gaz ihtiyacının ise uygun maliyetlerle vatandaşlara sunulacağını ekledi. Bu amaçla başta Azerbaycan olmak üzere enerji arzına kaynak sağlayabilecek birçok ülkeyle görüşmelerin sürdüğü bilgisini paylaştı.

Trans Anadolu doğal gaz boru hattı projesinin (TANAP) kapasitesinin de ikiye katlandığını paylaşan Dönmez, yurt içi enerji talebinin yanı sıra yurt dışı talebin de karşılanacağını söyledi.

Gaz arzının TANAP vasıtasıyla Hazar Bölgesi’nden Avrupa’ya sağlanması için çalışmalara start verildiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Tarkya’da Kurulacak 3. Nükleer Santral Haberi Yıl Sonunda Netleşecek

Nükleer sürece yeni bir santralin ekleneceği haberini geçen hafta paylaşan Dönmez, Trakya’da yapılması planlanan üçüncü nükleer santrale de değindi.

Dönmez, Trakya’da kurulması planlanan ve tespit çalışmaları yapılan doğal gaz ticaret merkezinin yol haritasının yıl sonuna kadar netlik kazanacağını açıkladı.

Saros FSRU Terminali Bu Yıl Devrede Olacak

Bakan, nükleer enerjinin yanı sıra sıvılaştırılmış doğal gaz için de faaliyetlerin sürdüğünü paylaştı.

İzmir ve Hatay’da 2016 ve 2018 yıllarında dereye alınan yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesindeki (FSRU) Saros FSRU Terminali’nde süren çalışmalarda sona gelindiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, tesisin bu yıl içinde devreye alınacağı bilgisini verdi.

Silivri ve Tuz Gölü’nde Kapasite 10 Milyar Metreküpe Çıkacak

Üretimin yanı sıra depolamada da kapasitenin artırılacağını açıklayan Dönmez, Silivri yeraltı doğal gaz depolama tesisindeki mevcut kapasitenin sene sonuna kadar 4,6 milyar metreküpe ulaşacağını paylaştı.

Tuz Gölü yeraltı depolama tesisinde ise kapasite artırımının 1,2 milyar metreküp olduğunu ekledi.

Dönmez, “Devam eden kapasite artırma çalışmalarının tamamlanmasıyla iki tesisin toplam kapasitesi 10 milyar metreküpe, geri üretim kapasitesi ise günlük 155 milyon metreküpe ulaşacaktır” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.