Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez: Faturaların Yüzde 80’ini Devlet Ödüyor

Bakan Dönmez, enerji arzına dair açıklamalarda bulundu. Türkiye’de enerji sorununun olmadığı mesajını vererek, yüksek faturalara gelen çözümü anlattı.
Bakan Dönmez: Faturaların Yüzde 80’ini Devlet Ödüyor
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AKP’nin “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programına katıldı. Manisa’da açıklamalarda bulunan Dönmez, enerji krizine ilişkin değerlendirme yaptı. Tüm dünyada yaşanan enerji arzı sorununda Türkiye’nin farklı bir konumda olduğu mesajını veren Dönmez, enerji fiyatlarının sübvanse edildiğini söyledi.

Elektrik ve doğal gaz faturalarında yapılan destek tutarının geçen yılla karşılaştırma yapıldığında bu yıl iki katına çıktığını ifade etti. Faturalara sağlanan devlet desteğinin en az 200 milyar liraya çıkacağını paylaştı.

Türkiye’nin geldiği noktada enerji arzında merkez konuma yükseldiği mesajını veren Dönmez, komşu ülkelerin gaz talebinde bulunduğunu açıkladı.

Bakan, “Şimdi birçok komşu ülkemiz, Avrupalı ülke geliyor bizden gaz talep ediyorlar” şeklinde ifadede bulundu.

Ancak Türkiye’ye enerji arzında talep olduğunu söyleyen Dönmez, Türkiye’nin de enerji ihtiyacının büyük kısmını dışarıdan karşıladığı yönünde ifadede bulundu.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olduğunu ve enerji faturasının 50 milyar doları aştığını söyledi.

Yurt dışından ağırlıklı olarak doğal gaz, petrol alındığını söyleyen Dönmez, “Birincil enerji kaynakları olarak baktığımızda yüzde 70’ini dışarıdan ithal ediyoruz. Geçtiğimiz yıl 50,4 milyar dolarlık bir enerji faturasıyla karşı karşıya kaldık” dedi.

Bin Liralık Faturanın 750 Lirasını Devlet Ödüyor

Enerji kaleminde küresel çapta yaşanan fiyat artışlarının bu yıl ikiye katlandığını aktaran Dönmez, arz sıkıntısına dikkat çekti.

“Bugün paranız bile olsa alamayacak noktada olan ülkeler var” diyen Dönmez, Türkiye’nin enerji arzında sorun yaşamadığını ancak artan fiyatlarla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Uluslararası piyasalarda doğal gaz fiyatının 15 kat arttığını ifade ederek, “Bir de kurla alakalı, yani ithal ettiğimiz bir ürün olduğunu düşünürseniz ne kadar ciddi bir mali yükü vatandaşımıza yansıtmamak için üstlendiğimizi göstermiş oluyoruz” dedi.

Yüksek fiyatların ise tüketiciye tam anlamıyla yansıtılmadığını söyleyerek, faturalara sağlanan mali desteği şöyle açıkladı:

“Bugün evlerimizde kullanmış olduğumuz doğal gazın neredeyse yüzde 75’i hatta zaman zaman yüzde 80’i aşan oranlarda hükümetimiz tarafından sübvanse ediliyor. Eğer 250 liralık bir fatura ödüyorsanız, örnek veriyorum doğal gazda, bunun 750 lirasını hükümetimiz karşılıyor.”

Hanelere 2023’te Karadeniz Gazı Ulaştırılması Planlanıyor

Türkiye’de 20 yıl önce doğal gazın hane kullanımında bugünkü kadar yaygın olmadığını hatırlatan Dönmez, gelinen noktada ülkenin tüm illerine doğal gazın ulaştırıldığını söyledi.

81 ildeki doğal gaz sahibi olmayan ilçeler için de hazırlık yapıldığını, geri kalan yerlere 2023’te yerli ve milli Karadeniz gazının ulaştırılmasını planladıklarını paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.