Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dönmez Duyurdu: Türkiye 3. Nükleer Santrale Hazırlanıyor

Bakan Dönmez, nükleer sürece yeni bir santralin ekleneceği haberini verdi. Üçüncü nükleer santral için Trakya'da yer tespit çalışmaları yapıldığını açıkladı.
Dönmez Duyurdu: Türkiye 3. Nükleer Santrale Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 

TRT’de yayınlanan programda açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Fatih Dönmez, nükleer enerji konusunda gerçekleştirilen yeni girişimlerden bahsetti. Türkiye’de yeni bir nükleer santral tesisinin kurulacağını açıkladı.

Akkuyu ile başlayan nükleer sürece yeni bir santralin ekleneceği bilgisini paylaşan Dönmez, Akkuyu ve Sinop’tan sonra üçüncü nükleer santral için Trakya’da yer tespit çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Türkiye’nin 28 yıllık enerji ihtiyacına yönelik bir planlama yaptıklarını paylaşan Dönmez, “Hangi yılda hangi kaynak türünden ne kadar tesis devreye girecek, bunun planını programını bitirmek üzereyiz” dedi.

Nükleer projelerde yer hazırlama sürecinin zaman aldığını kaydederek, “Belki bizden sonraki nesillere, muhtemel nükleer projelerin lokasyonlarını vermiş olacağız” dedi.

“Nükleer, Gelecek için Birçok Ülkenin Yeni Alternatif Temiz Enerji Kaynağı”

Bakan Dönmez, dünya genelinde enerji alanında yaşanan ihtiyacın Türkiye’de gelecek yıllarda artacağına dikkat çekti.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

İhtiyaç duyulan enerji ihtiyacının ise yeşil enerjiyle karşılanması gerektiği mesajını vererek, yenilenebilir enerjiye değindi.

Enerji ihtiyacını temiz enerji kaynaklarıyla karşılamak gerektiğini söyleyen Dönmez, tüm ihtiyacın ise sürdürülebilir kaynaklardan karşılama imkanı olmadığını ifade etti.

Rüzgar, güneş ve hidroelektrik gibi kaynakların kesintili kaynaklar olduğunu belirterek, nükleer enerjiyi işaret etti.

Bakan Dönmez, “Nükleer önümüzdeki dönemde sadece bizim değil, hem Avrupa’nın hem de gelişmiş birçok ülkenin yeni alternatif temiz enerji kaynağı olarak gündeme geliyor” dedi.

Nükleer enerjinin sıfır emisyon özelliğine vurgu yaparak, karbondioksit salınımının olmadığının altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu