Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Duyurdu: Karadeniz Gazında Tarih Kesinleşti!

Karadeniz gazıyla ilgili beklenen haber, Bakan Dönmez'den geldi. Bakan, çalışmaların büyük çoğunluğunun tamamlandığını söyleyerek, ilk gaz akışı için tarih verdi.
Bakan Duyurdu: Karadeniz Gazında Tarih Kesinleşti!
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesindeki Filyos Doğal gaz İşleme Tesisi’ndeki gaz çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan, Sakarya gazını Filyos’a taşıyacak boru hattının büyük çoğunluğunun tamamlandığını paylaşarak, ilk gaz akışı için tarihi duyurdu.

Filyos Limanı’nda gazetecilere açıklama yapan Dönmez, Karadeniz gazını karaya çıkaracak hattın 140 kilometresinin tamamlandığını, geriye yaklaşık 20 ila 25 kilometrelik bir kısmın kaldığını bildirdi.

Bakan açıklamasında, “An itibari ile denizde 30 gemimiz çalışıyor ve yaklaşık 2 bin 500 çalışan var. Karada çalışanların sayısı 5 bin 500 civarında. Toplamda 8 bin çalışanımız, projede çalışmalarını aralıksız sürdürüyor” şeklinde konuştu.

Bakan Dönmez Mart Ayı için Tarih Verdi

Dönmez, doğal gaz çalışmalarında kuyu tamamlama işlemlerinin Fatih, Yavuz ve Kanuni gemileri vasıtasıyla sürdüğünü paylaştı.

Çıkarılan gazın rafine işlemlerinde de çalışmaların sürdüğünü ekleyerek, “Cumhuriyet’imizin 100. yılının ilk çeyreğinde Mart ayı içerisinde ilk gaz akışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın açıklaması şöyle: “BOTAŞ’ın ölçüm istasyonu yüzde 80 civarında tamamlanmış durumda. 15 Ekim’de teste hazır hale gelecek. Boru hatlarının da yüzde 70’i tamamlandı. Karadaki bu çalışmalar da inşallah Kasım ayı içerisinde tamamlanmış olacak.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%