Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dönmez: Bu Yıl Doğal Gaz Tüketimi Geçen Yıla Göre Az Olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, doğal gaz tüketim ile ilgili değerlendirmede bulunarak Saros FSRU'nun ne zaman devreye alınacağını açıkladı. İşte Detaylar...
Dönmez: Bu Yıl Doğal Gaz Tüketimi Geçen Yıla Göre Az Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dün gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında elektrik ve doğal tüketimine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Dönmez, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan, TürkAkım’ın tam kapasiteye yakın çalıştığını kontrat kapasitesi ile boru kapasitesi arasında çok fark olmadığını kaydetti. Ayrıca doğal gaz depolarının sürekli kullanılacağı düşüncesinin yanlış olduğunu belirtti.

Depoların boru gazının karşılayamadığı ihtiyacı karşılamak için oluşturulduğunu vurguladı. Geçen sene olduğu gibi kaynaklardan birinde sorun olabileceğini söyledi. Onlar dikkate alındığında depoların kritik olduğunu aktardı.

“Bu  Yıl Doğal Gaz Tüketimi Geçen Yıla Göre Daha Az Olacak”

Elektrikte yenilenebilir enerji payının bu yıl daha yüksek olduğunu belirtti. Geçen yılın kurak geçtiğini vurgulayan Bakan Dönmez, bunu mecburen gazla telafi ettiklerini söyledi. Bu yıl doğal gaz tüketiminin geçen yıla göre yüzde 10-12 daha az olacağını bildirdi.

Türkiye’nin geçen yıl doğal gaz tüketimi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre 59,8 milyar metreküp olarak gerçekleşmişti.

“FSRU Ocak Ayında Devreye Alınacak”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Saros Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi’nin (FSRU) bu yıl faaliyete gireceği müjdesini veren Bakan Fatih Dönmez kesin tarih vererek Ocak ayında devreye alınacağını aktardı.

Ayrıca Umman ile LNG alımı konusunda da müzakerelerin devam ettiğini söyledi. Söz konusu müzakerelerin olumlu olduğunu aktardı.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu