Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan 2024’e İşaret Etti: Enflasyon Tek Haneye İnecek

Vatandaşların merakla beklediği konularla ilgili müjdeler beklediği kabine toplantısı sona erdi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları;
Erdoğan 2024’e İşaret Etti: Enflasyon Tek Haneye İnecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca vatandaşın asgari ücret, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), sözleşmeliye kadro gibi konuların görüşülmesini beklediği kabine toplantısı sona erdi. Açıklamalarda öne çıkan başlıklar enflasyon, Türkiye Yüzyılı ve hayat pahalılığı gibi konular oldu. Erdoğan, konuşmasına Kumluca ve Finike ilçelerinde meydana gelen sel felaketine değinerek başladı. Vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Türkiye Yüzyılı Vurgusu yaparak dünyanın siyasi ve ekonomik olarak tarihi bir dönüşüm içerisine girdiği dönemde bu vizyonun hayati önem taşıdığını söyledi.

Hep birlikte ortak geleceğe odaklanılması gerektiğini, Türkiye Yüzyılı ile nesillerin özlemi olan güvenlik ve refah seviyesine çıkarmak istediklerini aktardı.

Erdoğan’dan Kritik Enflasyon Açıklaması

Enflasyonu hedefledikleri şekilde 2023 sonunda yüzde 20 seviyesine, 2024’te ise tek haneye indireceklerini duyurdu.

Vatandaşlara, üreticilere, perakendecilere seslenen Erdoğan, “Ülkenize güvenin, sahip çıkın, destek verin. Kısa vadeli endişelerinizle ülkenize zarar verecek her şeyden uzak durun.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Hiç kimsenin işine, gücüne, kazancına kârına karşı olmadıklarının altını çizdi. Akıl ve vicdan sınırlarının dışına çıkan eylemlerin karşı oldukları tek şey olduğunu belirtti.

Kimi panikten kimi art niyetten kaynaklanan kurdaki ve maliyetteki artışla izah edilemeyen fahiş fiyat artışlarına maruz kalındığının gerçek olduğunu vurguladı. Enflasyonun birkaç ay içerisinde yüzde 40’lı seviyelere ineceğinin ortada olduğunu, bunu yüzde 20 seviyesine indirmekte kararlı olduklarını duyurdu. Yılbaşında bu çerçevedeki hareketlenmeyi yakından izleyeceklerini ve insanların hakkına el uzatanları pişman edeceklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı, “Bir diğer sorun malum enflasyon ve hayat pahalılığı.” şeklinde konuştu ve emtia fiyatlarındaki yükselişin en belirgin faktörü olan dış sebeplerin biraz daha vakit alacağa benzediğini aktardı.

Vatandaşlara, üreticilere, perakendecilere seslenen Erdoğan, “Ülkenize güvenin, sahip çıkın, destek verin. Kısa vadeli endişelerinizle ülkenize zarar verecek her şeyden uzak durun.” dedi.

“Emperyalist Güçler”

Erdoğan, “Vatan toprakları üstünde varlığımızı her dönemde karşımıza çıkan emperyalist güçlere karşı verdiğimiz mücadeleye borçluyuz.” dedi.

Başörtüsü teklifinin Türkiye’nin sorunlarını milli irade gücüyle çözme kararlılığının son örneği olduğunu vurguladı.

Türkiye ile ilgili değerlendirmeleri yaparken elbette küresel krizlerin önlerine çıkarttığı fırsatları göz ardı etmediklerini paylaştı. Doğru tespitler ve doğru hamlelerle yürümek gerektiğini ifade etti. Türkiye’yi bu genel gidişten ayrıştıracak çalışmalara ağırlık verdiklerini, kurulan altyapılar ile hayati önem yaşanan her krizde bunun daha iyi anlaşıldığını savundu.

“540 Milyar Metreküp Rezerve Ulaştık”

Enerji konusuna da değindi ve bugün 540 milyar metreküp rezerve ulaştıklarını söyledi. Bölgedeki yeni keşiflerle ilgili gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmayı sürdüreceklerini duyurdu. Günlük 10 milyon metreküp gaz üretimiyle başlayıp bunu 40 milyon metreküpe çıkaracaklarını paylaştı.

Petrol arama faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını, bu yıl 150 kuyuda sondaj programı gerçekleştirdiklerini açıkladı. Adana’da 8 milyon varillik yeni bir rezerv keşfettiklerini, yeni açılacak kuyular ile buradaki üretimi peyderpey artıracaklarını ifade etti.

Son olarak bu yıl itibariyle lisansta 850 lira olan bursu 1250 liraya, yüksek lisansta 1700 liradan 2500 liraya, doktorada 2550 liradan 3750 liraya çıkardıklarını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın