Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolarda Aralık Ayının İlk Rekoru! Yıl 30 Liradan Kapanır mı?

Dolar kuru Aralık ayının ilk işlem gününde tüm zamanların zirvesini güncelledi. Yıl sonu beklentiler 30 lira etrafında toplanıyor. İşte detaylar;
Dolarda Aralık Ayının İlk Rekoru! Yıl 30 Liradan Kapanır mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yılın son ayına giriş yaparken, dolar kurundan ilk rekor geldi. Güne sakin bir başlangıç yaptıktan sonra yükselişini hızlandıran dolar, 28,96 liranın üstünü görerek tüm zamanların zirvesini güncelledi. Son günlerde Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz politikasında nasıl bir yol izleyeceğine yönelik “bilinen bir belirsizlik” takip ediliyor.

FED’in faiz artırımlarına artık devam etmeyeceği, ancak indirim için de henüz erken olduğu görülüyor. FED Başkanı Jerome Powell’ın birden güvercine dönen, ama çok geçmeden yeniden şahin olan konuşması, dolarda büyük bir dalgalanma yarattı. O konuşmanın ardından gelen yorumlarda da kararsızlık dikkat çekti.

Dolar kuru Kasım ayının başındaki bu konuşmalar sonucunda zayıflık göstermişti. DXY 3 ayın en düşük seviyelerine inerken, Euro ve kıymetli madenler güçlü yükseliş kaydetmişti. Birkaç gün önce FED Guvernörü Cristopher Waller’ın faiz indirimi sinyali veren konuşmaları ise doları yeniden sarsmıştı.

Dolar TSİ 12:30 sularında 28,9641 liraya yükselerek tüm zamanların zirvesini güncelledi.

Dolar Kuru - 01.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Doların bugünkü hareketliliği dün açıklanan PCE verisi ve bugün Powell’ın yapacağı konuşma gündemini takip ediliyor. FED’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği PCE, Ekim ayında beklentilere paralel ivme kaybına işaret etti. Bu durum FED’in faiz artırımlarının sonuna gelindiğinin bir göstergesi olsa da ‘temkinli’ ilerlemenin devam edeceği mesajları öne çıkıyor.

GCM Yatırım Banner

TSİ 14:05 sularında yüzde 0,14 yükselişle 28,9545 lirada seyretti. Daha sonra gerilemeye başlayan dolar, 28,88 lira seviyelerine kadar indi.

Dolar kurunda bir önceki rekor Çarşamba günü ABD’nin 3. çeyrek GSYİH verilerinin ikinci okuması öncesinde görülmüştü. Sabahki negatif seyir pozitife dönerek, dolar kuru 28,9561 lira ile rekor kırmıştı. DXY yükselişe geçmiş, altın gerilemeye başlamıştı.

Gözler Powell’ın Açıklamalarında

Bugün FED Başkanı Jerome Powell’ın bir konuşma yapması bekleniyor. TSI 19:00’da yapılması beklenen konuşmada, hangi mesajları vereceği merakla takip edilecek.

Makroekonomik veriler, faiz indiriminin 2024 yılının ilk yarısında başlayabileceği beklentilerini destekliyor. Bugün Powell’ın yapacağı konuşmada da buna dair mesajlar aranacak. Doğal olarak konuşmanın dolar ve altın tarafında hareketlilik yaratması bekleniyor.

Aynı zamanda imalat PMI verilerinin de dolar tarafında hareketlilik yaratması mümkün görünüyor. Bir önceki ay imalat sektöründeki gerilemenin devam ettiği 50 eşik seviyesinin altında kalan veri sonucunda bir kere daha anlaşılmıştı. ISM İmalat PMI verisi Ekim’de 49 puanlık beklentilere göre 46,7 düzeyinde açıklanmıştı.

Yurt İçinde Bir İyimser Bir Karamsar Görünüm

Seçimlerden sonra ekonomi alanında atılan adımların karşılık bulmaya başladığı yorumları son dönemde iyimserliği artırmıştı. Özellikle yabancı yatırımcı tarafından bu iyimserlik görülmüş, yeniden TL yatırımları başlamıştı.

Buna karşın bugün açıklanan imalat PMI verisi Kasım ayında 47,2 seviyesine geriledi ve son 1 yılın en belirgin yavaşlamasına işaret etti. Ekim ayında 48,4 düzeyinde gelen veri, eşik sınırın altında 5. ayını geçirmiş oldu. Haziran’da ise 51,5 ile büyümeye işaret etmişti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P ise Türkiye’nin kredi notu görünümünü güncelledi ve durağandan pozitife çevirdi. B olan kredi notunu teyit eden kurum, takvim dışı değerlendirmesiyle yurt içine iyimserlik getirdi. Borsa bu gelişme sonrası güne güçlü başladı.

ABD’li Dev Bankadan Dolar Tahmini

Citi bugün bir rapor yayımladı ve dolar/TL için 2024 ortalamasının 35,93 lira olduğunu söyledi. 2025 ortalamasının ise 41,59 lira olacağı ifadeleriyle dikkat çekti. 2023 için dolar kuru ortalamasının ise 25,99 olduğunu öngördü.

Banka Ağustos ayındaki raporunda dolar kurunun 27,16 liradan 32’ye yükselmesini hedeflemiş, 25 seviyesinde stop loss ile bir işleme girdiğini belirtmişti.

Yıl Sonunda 30 TL Görülür mü?

En büyük merak konusu ise dolar kurunun 2023 sonunda 30 lira olup olmayacağı yönünde. 29 liraya ramak kalmışken, 30 liranın görülmesi ABD tarafındaki şahin bir mesajla mümkün olabilir. Bu yüzden Powell’ın bugünkü konuşması büyük önem kazanıyor.

TCMB’nin piyasa katılımcıları anketine göre yıl sonu döviz kuru beklentisi Kasım’da 30,05 liradan 30 liraya düşürülmüştü.

Foreks Haber’in anketi ise yıl sonu dolar kuru beklentisinin 29,50 lira olarak açıklandı.

BofA’nın yıl sonu dolar/TL beklentisi 31 lirada bulunurken, Deutsche Bank’ın beklentisi 32 lirada bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın