Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İmalat Sektöründe Neler Oluyor! Rapor Endişe Verici

İSO'nun Kasım ayı raporunda Türkiye İmalat PMI'nın eşik değerin altında kalmayı devam ettiği ve bunun endişe verici olduğu açıklandı. Detaylar haberde...
İmalat Sektöründe Neler Oluyor! Rapor Endişe Verici
HABER GİRİŞ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Kasım 2023 dönemine yönelik sonuçlar açıklandı. Ekim ayı raporunda 48,4 seviyende olan PMI, Kasım ayında da eşik değerin altında kalmaya devam etti.

Rapora göre ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan Türkiye İmalat PMI, Kasım ayında 47,2 seviyesine geriledi. Böylece endeks üst üste beşinci ayda 50,0 eşik değerinin altında kalmış oldu.

Son 1 Yılın En Belirgin Yavaşlaması

Faaliyet koşullarında gözle görülür bir yavaşla yaşandığı not edildi. Bu yavaşlamanın son bir yılın en belirgin düzeyinde gerçekleştiği görüldü. Ayrıca söz konusu dönemde satın alma faaliyetlerinin yanı sıra firmaların girdi ve hem de nihai ürün stoklarında da azalma yaşandığı kaydedildi.

Türkiye İmalat PMI anketine katılanlar, jeopolitik gerginlikler ve ham madde teminindeki zorlukların üretimin gerilemesine neden olduğunu bildirdi.

Veriler göre istihdamdaki gerileme Ekim 2022 yılından bu yana en yüksek oranda kayda geçti. Katılımcılar söz konusu bu düşüşün yetersiz iş yükü, istifalar ve emekliliklerden kaynaklandığını not etti.

GCM Yatırım Banner

Kasım ayı verilerinin Türk imalat sektöründe istihdamın üst üste ikinci kez aylık bazda daraldığını gösterdiği kaydedildi.

Girdi maliyetleri enflasyonunun yüksek seviyelerde kalmayı sürdürmesinde, TL’nin değer kaybına bağlı olarak ham madde fiyatlarındaki artışın etkili olduğu bildirildi.

Büyüme 3 sektörde sınırlı kalırken, satın alma faaliyetlerinde ivme kaybı yaşandı.

“Yavaşlamanın Belirgin Olması Endişe Verici”

Kasım ayı İmalat PMI raporuna yönelik değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, yıl sonuna yaklaşılırken sektördeki yavaşlamanın daha belirgin hale gelmesinin endişe verici olduğunu bildirdi.

Harker, yurt içi ve yurt dışında yaşanan talep zayıflığının firmaların yeni sipariş almasını zorlaştırdığını bu durumun üretim, istihdam ve satın alma faaliyetlerinin azalmasına yol açtığını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.