Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P’den Türkiye’nin Kredi Notu Görünümüne Takvim Dışı Güncelleme!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Türkiye'nin kredi notu görünümünü güncelleyip durağandan pozitife revize ettiğini duyurdu. Detaylar;
S&P’den Türkiye’nin Kredi Notu Görünümüne Takvim Dışı Güncelleme!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’de son dönemde gerçekleşen çeşitli politika düzenlemelerine bağlı olarak ülkenin kredi notu görünümüne ilişkin takvim dışı değerlendirmeye gitti.

Türkiye’nin Kredi Notu Görünümü Yükseldi!

S&P, Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit etti ve not görünümünü “durağandan pozitife” revize ettiğini açıkladı.

Yayımlanan son raporda, politika yapıcıların aşırı ısınan ekonomiyi soğutma çalışmalarında dikkat çekici ilerleme kaydettiğine, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) tükenen net döviz rezervi stokunu yeniden inşa etmeye başladığına dikkat çekildi.

Haziran ayından itibaren devam eden faiz artışlarına ve ülkenin ikiz açıklarının azaldığına vurgu yapılırken 2023 yılı bütçe açığının gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 4,3’ü olarak hedeflenen orandan daha düşük olmasının beklendiği ifade edildi.

Ayrıca, ülke ithalatının gözle görülür ölçüde azalmasıyla cari açığın da kademeli daralmasının öngörüldüğüne değinildi.

GCM Yatırım Banner

“Uzun Vadeli Ülke Notu Bir Kademe Daha Yükseltilebilir”

Raporda dikkat çeken ifadelerden birisi de uzun vadeli ülke notunun bir kademe daha yükseltilebileceği ifadesi oldu. Bunun, ödemeler dengesinin daha da iyileşmesine, döviz rezervlerinin daha hızlı artış göstermesine ve gelecek 12 ay içinde dolarizasyonda düşüş görülmesine bağlı olduğu bildirildi.

Ayrıca, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,7, 2024 yılında ise yüzde 2,4 büyüyeceğinin tahmin edildiği belirtildi. Bir önceki raporda, Türkiye ekonomisinin 2023’te yüzde 3,5 ve 2024’te yüzde 2,3 büyümesinin beklendiği kaydedilmişti.

Türkiye için bir sonraki planlı değerlendirmenin 2024 yılı içinde gerçekleştirileceği bilgisi de paylaşıldı.

Standard & Poors Global, bir önceki Türkiye duyurusunu Eylül ayının sonlarında yapmış ve Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü negatiften durağana çıkarmıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.