Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P, Türkiye’nin Kredi Notu Görünümünü Durağana Çıkardı

Standard & Poors, Türkiye’nin kredi notunu B olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü negatiften durağana yükseltti. Detaylar...
S&P, Türkiye’nin Kredi Notu Görünümünü Durağana Çıkardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors Global, Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan“a çıkardı.

Kuruluştan yapılan açıklamada, siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla 2026 yılına kadar yeni ekibin Türkiye ekonomisini daha dengeli dış ve mali hesaplara, daha kabul edilebilir enflasyon seviyelerine doğru yeniden dengeleyeceğinin öngörüldüğü ifade edildi.

“Görünüm Pozitife Çekilebilir”

Para ve finans sektörü politikalarının etkinliği ve bağımsızlığının arttığına dikkat çekilen açıklamada ülkenin ödemeler dengesi pozisyonunun ve özellikle TCMB’nin net rezervlerinin güçlenmesi halinde görünümün pozitife çekilebileceği ifade edildi.

Bunun yanı sıra, 2023 yılında daha temkinli de olsa faiz artışlarının devamının beklendiği değerlendirmesinde bulunuldu.

Ekonomiye dair büyüme tahminlerindende bahsedilen açıklamada, Türkiye ekonomisinin 2023’te yüzde 3,5 ve 2024’te yüzde 2,3 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

S&P Global’in Türkiye hakkında yapacağı yeni değerlendirme, bu hafta yatırımcıların odaklandığı en önemli konuların başında geliyordu.

Değerlendirme kararı öncesinde, görünümün negatiften durağana yükseltilmesi beklenmekteydi. Türkiye’nin yeni dönemle birlikte attığı olumlu adımların etkisi, para ve finans sektörü politikalarının öngörülebilirliğinin ve etkinliğinin artması, TCMB’nin döviz rezervlerinin yükselmesi gibi unsurlar bu beklentinin oluşmasını sağlamıştı.

Kuruluş, son olarak 31 Mart’taki raporunda, Türkiye’nin kredi notunu değiştirmeden teyit ederken, durağan olan görünümü negatif olarak güncellemişti. Yapılan açıklamada, yaşanan yıkıcı depremlerin yeniden yapılanma maliyelerine etkisi ve kontrol altına alınamayan enflasyon gibi risklere dikkat çekilmişti.

Bu ayın başlarında bir diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de Türkiye’nin kredi notunu açıklamıştı. Kuruluş, ülkenin kredi notunu B olarak teyit ederken not görünümünü iki yılın ardından negatiften “durağan”a çekmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın