Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P Global Türkiye’nin Not Görünümünü Negatife Düşürdü

S&P Global, Türkiye'nin kredi notunu değiştirmeden teyit ederken, 'durağan' olan görünümü 'negatif' olarak güncelledi. Detaylar haberde;
S&P Global Türkiye’nin Not Görünümünü Negatife Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından S&P Global, Türkiye’nin kredi notunu B olarak teyit ederken, durağan olan görünümü ise negatif olarak güncelledi.

S&P Global, açıklamasında ülkede yaşanan yıkıcı depremler sonrası toparlanma maliyetleri ve kontrol altına alınamayan enflasyon gibi risklere dikkat çekti. Negatif görünümün, para politikası, mali ve ekonomi politikalarda savunulamaz olarak gördükleri riskleri yansıttığı belirtildi.

Açıklamada, “Kontrol edilemez enflasyon mali, ekonomik ve siyasi analizi karmaşık hale getiriyor” ifadelerine yer verildi.

Geçen Eylül ayında Türkiye’nin kredi notunu ultra gevşek para politikaları nedeniyle düşüren kuruluşun değerlendirmesinde, 2022 yılı için açıklanan düşük merkezi hükümet açığına rağmen, Türkiye için diğer genel kamu sektörü risklerinin arttığı belirtildi.

Raporda, Şubat ayında gerçekleşen depremlerin ardından Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYH) yüzde 12’si kadar iç ve dış finansmana ihtiyacı olduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Notun Yükselebileceği Senaryodan da Bahsedildi

Kamu maliyesi ve finansal istikrar üzerindeki baskının artması halinde potansiyel olarak yenilenen kur değer kaybıyla bağlantılı olarak kredi notun düşürülebileceğinin belirtildiği raporda, olumlu senaryoya da değinildi.

Para ve finans sektöründe öngörülebilirliğin artması ve başta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) net döviz rezervleri olmak üzere ödemeler dengesi pozisyonunun güçlenmesi durumunda notun yükselebileceğine işaret edildi.

Ekonomideki Büyüme Beklentileri

Raporda, Türkiye ekonomisinin büyüme beklentilerine de değinildi. Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,1, gelecek yıl yüzde 2,8 ve 2025’te yüzde 3,4 büyümesinin tahmin edildiği kaydedildi.

İşsizlik oranı için beklenti bu yıl yüzde 11,5 olarak gerçekleşirken; oranın gelecek yıl yüzde 10,4 ve sonraki yıl ise yüzde 10,2’ye ineceği öngörüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.