Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasanın Gözü S&P’nin Türkiye Değerlendirmesinde

Yurt içinde piyasalar S&P Global’in bugün Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne dair yapacağı değerlendirmeye odaklandı.
Piyasanın Gözü S&P’nin Türkiye Değerlendirmesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hafta başından bu yana yatırımcıların odaklandığı en önemli konu, S&P Global’in Türkiye hakkında yapacağı yeni değerlendirme oldu. Bugünün de en önemli gündem maddesi olarak öne çıkıyor. Kurumun akşam saatlerinde Türkiye için belirlediği kredi notu ve görünümüne dair raporunu sunması bekleniyor.

S&P Global, 31 Mart’ta yayımladığı raporda Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit etmiş, görünümünü “durağan”dan “negatif”e düşürmüştü. Bunun gerekçesi olarak ise 6 Şubat’ta yaşanan büyük depremlerin ardından Türkiye’nin yeniden inşa ve toparlanma aşamasında gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 12’si kadar ek finansmana ihtiyaç duyulması gösterilmişti.

Bugün yapılacak değerlendirmede Türkiye’nin yeni dönemle birlikte attığı olumlu adımların etkisi, para ve finans sektörü politikalarının öngörülebilirliğinin ve etkinliğinin artması, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin yükselmesi gibi sebeplerle görünümü negatiften durağana yükseltmesi bekleniyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 8 Eylül’de yayımladığı raporda Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit edip, not görünümünü iki yılın ardından negatiften durağana revize etmişti.

Bugün S&P’den de benzer bir karar çıkması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Piyasanın gözü yapılacak olan değerlendirmeye çevrilirken, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi Eylül ayının son işlem gününde 8.300 sınırında geziniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın