Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Enflasyon Göstergesi Faiz İndirimini Teşvik Ediyor

FED’in enflasyonla mücadelede takip ettiği başlıca göstergelerden çekirdek kişisel tüketim giderleri verisi açıklandı. Rakamlar beklentiyle paralel açıklandı.
FED’in Enflasyon Göstergesi Faiz İndirimini Teşvik Ediyor
HABER GİRİŞ

FED, ABD’de enflasyonla mücadelesini sürdürürken, takip ettiği başlıca verilerden biri olan çekirdek kişisel tüketim giderleri (PCE) açıklandı. Rapora göre kişisel harcamalarla ölçülen enflasyon Ekim ayında beklentiler doğrultusunda arttı. Bu durum Federal Rezerv’e faiz oranların sabit bırakması ve gelecek yıl indirmesi noktasında cesaret verebilir.

ABD Ticaret Bakanlığı raporuna göre, gıda ve enerji fiyatları hariç kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 3,5 artış kaydetti. Her iki rakam da analist beklentileri ile uyumlu gerçekleşti.

Açıklamada enflasyonun ay bazında yatay seyrettiği ve 12 aylık dönemde yüzde 3 oranında seyrettiği görüldü. Enerji fiyatları Ekim’de yüzde 2,6 düşerken, gıda fiyatları yüzde 0,2 artış kaydetti.

Mal fiyatları yüzde 0,3 düşerken hizmetler yüzde 0,2 arttı. Hizmetler tarafında ise en çok kazananlar uluslararası seyahat, sağlık hizmetleri, yemek hizmetleri ve konaklama oldu. Mallarda ise kazananlar arasında benzin başı çekti.

Piyasalarda ağırlıklı olarak manşet enflasyon takip edilirken, FED faiz politikasını belirlemede temel PCE göstergesine odaklanıyor. Piyasalar halihazırda FED’in yakın zamanda faiz artırımına son verme ihtimalini fiyatlıyordu. Son PCE verileri, iş gücü piyasasının gevşediğine dair işaretlerle birlikte bu duruşu güçlendirebilir.

GCM Yatırım Banner

Tahminler FED’in gelecek yıl faiz indirimlerine başlayacağı yönünde. Aralık ayında yapılacak toplantıda ise faiz oranlarında bir değişiklik yapılması beklenmiyor. FED, Mart 2022’den itibaren sıkılaşma döngüsünü başlattı ve faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 seviyesine çıkardı.

ABD’de son açıklanan manşet enflasyon ise yüzde 3,2 olarak gerçekleşti ve düşüş eğiliminin sürdüğünü ortaya koydu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.