Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar/TL Yıl Sonu Ne Olacak? İşte Dev Bankaların Beklentileri

Haftalardır yatay seyreden dolar/TL için dünyanın önde gelen finans kurumlarından yıl sonu tahminleri gelmeye devam ediyor. Detaylar haberde…
Dolar/TL Yıl Sonu Ne Olacak? İşte Dev Bankaların Beklentileri
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz alımları ve TL’nin yüksek getirisi, hem yabancı hem de yerli yatırımcılar için TL’yi cazip kılıyor. Geçen yıl Eylül ayından bu yana sürekli değer kaybeden TL, Mart ayında dolar karşısında yüzde 3.5 oranında değer kaybetmiş, bu Temmuz’dan bu yana en belirgin düşüş olmuştu.

Nisan ayında ise TL, yüzde 0.04 ile sınırlı bir değer kazancı kaydedildi. Mayıs ayında da TL, dolar karşısında benzer seviyelerde değer kazandı. Dolar kuru Mayıs ayını 32,23 TL seviyesinde kapattı.

Dolar/TL saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

TCMB’nin Mayıs ayı piyasa katılımcıları anketinde 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi 41,80 TL olarak belirlenirken, küresel bankalar da yıl sonu dolar tahminlerini güncellemeye devam ediyor.

HSBC’nin yıl sonu dolar/TL tahmini

HSBC stratejistleri, 13 Mayıs tarihli notlarında dolar/TL yıl sonu tahminlerini TCMB’nin enflasyon tahmini ve son enflasyon beklenti anketine dayanarak güncelledi.

HSBC, makro ve mali değerlendirmelerinin büyük ölçüde değişmediğini belirterek, dolar/TL’nin yıl sonunda 36 seviyesinde olacağını öngörüyor. TL’nin reel olarak istikrarlı kalması durumunda ise dolar/TL’nin yılı 37-40 aralığında tamamlayabileceği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Bank of America’dan Dolar için 38 TL Tahmini

Bank of America (BofA), geçtiğimiz hafta Türkiye’nin ekonomik görünümüne ilişkin raporunda dolar/TL ve enflasyon tahminlerine yer verdi. Raporda, TL’deki yoğun pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak belirtildi. Yerel seçimlerden sonra iç döviz talebinin tersine döndüğü ve hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların döviz sattığı vurgulandı.

TL’nin istikrar kazanması halinde dolarizasyonun tersine döneceği ve yaz aylarında devam edebileceği belirtilen raporda, yüksek enflasyon göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’nin nominal olarak değer kaybı yaşayabileceği öngörüldü. BofA, dolar/TL’nin yıl sonunda 38 seviyesinde olmasını bekliyor.

JP Morgan Tahminini Revize Etti

ABD’li yatırım bankası JP Morgan, Türkiye’deki politika faizinin ve enflasyon oranının zirveye yaklaştığına olan güvenini artırarak, yıl sonu dolar/TL tahminini 36’dan 35,5’e revize etti.

Banka, enflasyonun 2025 yılı sonuna kadar yüzde 25’e düşeceğini öngörüyor. Yatırım bankası ayrıca, Türk devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) için yatırım tavsiyesini “ağırlığı artır” seviyesine yükseltti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.