Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’dan Dolar Tahmini Geldi: Artık 40 Lira Seviyesi Mümkün Değil

Dar bantta sıkışan doların kur şokları yaşama senaryosu gün geçtikçe ihtimaller dışına itiliyor. BofA, dolar/TL için beklediği seviyeyi paylaştı.
BofA’dan Dolar Tahmini Geldi: Artık 40 Lira Seviyesi Mümkün Değil
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in dünkü açıklamalarında, Merkez Bankası rezervleri için döviz alımı yapılmasaydı doların 30 liranın altına sarkacağını söylemesi üzerine gözler döviz tarafına çevrildi. Dün İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında öldüğü haberiyle haftaya giriş yapan dolar/TL kuru 32 lira sınırında kalırken bugün ise hareketlenme yaşadı.

Dünkü kapanışı 32,17 liradan yapan dolar bugüne 32,14 liradan başlayıp düşüşlere devam edebileceği beklentisi yaratsa da ilerleyen dakikalarda yukarı yönlü hareketini sınırlı da olsa korudu. Yazım anında yüzde 0,13 artıda 32,22 lira seviyesinde işlem gördü.

Dolar 32 lira bandından hareketlerini sürdürürken Bank of America’dan (BofA) dolar/TL tahmini geldi. Dev banka, dolar/TL’nin 2024 yılı sonunda 38 seviyesinde olmasını beklediğini duyurdu. Böylece Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 40,01 liradan 38,78 liraya çektiği sene sonu dolar beklentisini destekledi.

Amerikalı yatırım bankasının raporunda, Türkiye’de mevcutta uygulanan sıkı para politikalarının yerli ve yabancı yatırımcı için iyimser bir senaryo oluşturduğu belirtildi.

Mart sonunda yapılan yerel seçimlerden bugüne ülkede döviz talebinin tersine döndüğü notu düşülen raporda, bankaların BofA’ya aktardığına göre bireysel yatırımcıların yanı sıra kurumsal şirketlerin de satıcı konumda olduğu kesinleşti.

GCM Yatırım Banner

TL için toparlanma eğiliminin yaz aylarında süreceği tahmininin yapıldığı raporda ayrıca şu çıkarımlara da yer verildi:

“TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın