Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Açıkladı: Kira Zam Sınırı Kaldırılacak mı?

TRT Haber yayınında soruları yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Şimşek Açıkladı: Kira Zam Sınırı Kaldırılacak mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün TRT Haber özel röportajında ekonomi rotasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. En çok merak edilen, konut kiralarında yüzde 25 tavan zam düzenlemesine ilişkin net açıklamalar paylaştı.

Daha önce de dile getirdiği gibi kira artışlarına getirilen zam sınırlamasının gerekli olmadığını savunan Şimşek, 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla sonlanacak olan düzenlemenin devamının gelmeyeceği mesajını şu sözlerle duyurdu:

“Devam etmesi için bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum, etmesi yönünde yapılan bir çalışma da yok. Büyük ihtimalle devam etmez diye düşünüyorum.”

Mevcutta uygulanan programın çalıştığını savunan Şimşek, “Türkiye’nin dış açığında neredeyse yarı yarıya bir düşüş var, önemli dengesizliklerden biri bu sayede giderilmiş oldu” dedi.

TCMB Alımı Olmasa Dolar 30 Liranın Altına Giderdi

Sıcak para girişlerinin sağlanmasıyla dolar kurundaki balonun patladığına dikkat çeken Şimşek, “Fon akışında bizim öngördüğümüzden çok daha büyük bir artış var. Programın çalıştığı ortaya çıktıkça Türkiye’ye talep artıyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini iyileştirmek için dolar alımları yaptığını ve bu olmasaydı kurun 30 liranın da altına gideceğini şu sözlerle ifade etti:

“Şu anda biz piyasadan döviz almasak lira belki 30’un altına düşerdi. Biz rezerv biriktiriyoruz, rezerv pozisyonumuzu güçlendirmemiz lazım. Lirada ciddi bir değer kaybı için sebep yok, bu enflasyonu düşürmeyi destekleyecek.”

Kurda Hedef ve Müdahale Yok

Dolar kurunun 32 lira seviyesinde tutulduğu eleştirilerine de açıklık getiren Mehmet Şimşek, ekonomi programında kur hedefinin olmadığını, piyasada fiyatın belirleneceğini kaydetti.

Bakan, “Bizim bir kur hedefimiz yok. Her şeyin piyasada belirlendiği bir döneme doğru evriliyoruz. Şu anda kura herhangi bir müdahale yok ama Merkez Bankası döviz biriktiriyor” diye konuştu.

KDV’de Artış Planı Yok

Bütçe açığını kapatmak için zamlanan vergilerden elde edilen gelirin yüzde 100’ü aştığı ancak yine de açığı kapatmaya yetmediği ve yeni zamların gelebileceği beklentilerine ilişkin de değerlendirmede bulunan Şimşek, katma değer vergisinde (KDV) artış planı olmadığını açıkladı.

Bakan Şimşek, “KDV’de herhangi bir artış öngörmüyoruz. Para politikası, maliye politikası ve gelirler politikası ahenkli bir şekilde çalışıyor” diye ifade kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın