Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar için Atılan ‘40 TL Olacak’ İddiasına Yalanlama Geldi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, dolar kurunun 15 gün sonra 40 TL olacağı iddiası sonrası açıklamada bulundu.
Dolar için Atılan ‘40 TL Olacak’ İddiasına Yalanlama Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bazı basın yayın organlarında dolar kurunun geleceğine ilişkin iddialara dair açıklama yaptı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Dolar kurunun 15 gün sonraki seviyesi belli oldu”, “Dolar 15 gün sonra 40 lira olacak” ile “Merkez Bankası’nın raporu sızdı” iddialarının gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

Doların 15 gün sonra 40 lira olacağına dair herhangi bir raporun olmadığına dikkat çekilen açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) her ay yayımladığı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin manipülatif şekilde dezenformasyona konu edildiği ifade edildi.

Merkez Bankası’nın her ay finansal ve reel sektörden piyasa katılımcılarına temel makroekonomik göstergelere ilişkin beklentilerini sorduğu ve sonuçlarının kamuoyu ile paylaşıldığı anlatılan açıklamada, kamuoyu ile paylaşılan bu anketin, “sızdırılmış belge” olarak nitelendirilmesinin manipülasyonu gözler önüne serdiği belirtildi.

Anket sonuçlarının sadece katılımcılarının beklentilerini yansıttığına vurgu yapılan açıklamada, piyasa beklentilerindeki aylık değişimlerin gösterildiği belirtildi. Piyasa Katılımcıları Anketi’nin 15 Mart 2024 tarihinde yayımlanan Mart 2024 anketinde, piyasa katılımcılarının Mart ayı sonu ABD doları kur beklentisinin 32,63 lira olduğunun altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Merkez Bankası’nın bahse konu haberlerle ilgili piyasa bozucu bilinçli eylemden dolayı halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma kenar başlıklı TCK md. 217/A hükmünden suç duyurusunda bulunacağı bildirildi.

Bu hafta Cuma günü TCMB tarafından paylaşılan Piyasa Katılımcıları Anketi’nde Mart ayı sonu ve yıl sonuna ilişkin dolar tahminlerine yer verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın