Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası’ndan Sene Sonu Dolar Tahmini Geldi

TCMB’den piyasa katılımcıları anket sonuçları geldi. Araştırma sonuçları enflasyon, döviz kurları, faiz ve büyüme beklentilerine ilişkin dikkat çeken veriler ortaya koydu.
Merkez Bankası’ndan Sene Sonu Dolar Tahmini Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mart 2024 döneminin piyasa katılımcıları anket sonuçlarını paylaştı. Ankete katılan, reel sektör ve finansal sektör temsilcilerinden 70 katılımcının beklentilerinde cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) yükselirken, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise geriledi.

Anket sonuçlarına göre katılımcıların cari yıl sonu TÜFE beklentisi Şubat ayında yüzde 42,96 iken, Mart dönemi için yüzde 44,19 oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 37,78’den yüzde 36,70 seviyesine geriledi.

24 ay sonrası TÜFE beklentisi de aynı şekilde düşüş göstererek, yüzde 23,05 oranından yüzde 22,67 oranına çekildi.

Faiz ve Dolar Kuru Israrı Sürüyor

Anket sonuçlarında TCMB’nin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi sabit kaldı. Beklentiler, Merkez’in bu ay da politika faizini yükseltmeyerek yüzde 45 seviyesinde sabit bırakarak seçimlere gideceği yönünde oldu.

Katılımcıların 2024 donunda döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket dönemindeki 40 TL seviyesinde oldu. Şubat döneminde doların seneyi 40,02 TL seviyelerinde bitirmesi beklenirken, Mart ayında bu seviye 40,53 TL olarak görüldü.

GCM Yatırım Banner

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi 41,15 TL’den 42,79 TL’ye çıktı. Böylece doların gelecek yıl için 42 lira seviyelerinde olacağı yönünde iyimser bir beklenti görüldü.

Katılımcıların ekonomideki büyümeye yönelik beklentileri değişmedi. 2024 yılı için büyüme beklentileri bir önceki anket döneminde olduğu gibi bu anket döneminde de yüzde 3,3 oldu. 2025 yılı için büyüme beklentisi de değişmeyerek, yüzde 3,8 olarak kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.