Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Bölgesine Yatırım Yapanlar O Uygulamaya Dahil Edildi

TCMB, deprem bölgesindeki KOBİ'lere yönelik uygulamaya bölgede yatırım yapanları da dahil etti. Detaylar haberde...
Deprem Bölgesine Yatırım Yapanlar O Uygulamaya Dahil Edildi
HABER GİRİŞ

Maraş merkezli depremler nedeniyle işletmeler büyük zarar gördü. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından bankaların KOBİ’lere kullandırdığı kredilerle sağlanan kolaylıklar genişletiliyor.

TCMB, deprem bölgesindeki KOBİ’lerin kredilerinin harcama mukabili uygulamasından muaf tutulması uygulamasına, deprem bölgesinde yerleşik olmayan ama bölgeyle iş ilişkisi olup olumsuz etkilenenleri de dahil etti.

Deprem Bölgesindeki Kişilerle Ticari İlişkisi Olanlar Harcama Mukabili Uygulamasından Muaf Olacak

Deprem bölgesindeki yerleşik kişilerle ticari ilişkisi olup afet nedeniyle zarar gördüklerini belgeleyenler, deprem bölgesinde altyapı ve üstyapının yeniden imarına yönelik faaliyetlerde bulunacağını belgeleyen kişiler, bu zarar ve faaliyetlerle orantılı olmak üzere kullandırılacak kredilerin 6 Şubat-31 Ağustos tarihleri arasındaki harcama mukabili uygulamasından muaf tutulacak.

Ayrıca deprem felaketi sonrasında yastık altındaki yabancı para cinsinden birikimlerin ekonomiye kazandırılması amacıyla bankaya dışardan gelen efektif ve fiziki altın girişi sonrası açılan yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonlarının 28 Mart’tan itibaren Türk lirası payı hesaplamasında dikkate alınmayacak.

Bankalar nezdine yapılan denetimler sonucunda 28 Mart’tan itibaren menkul kıymet tesisine tabi kredi tutarının belirlenmesinde aynı risk grubunda bulunan tüzel kişilerin yanı sıra gerçek kişilerin dönüşüm hesapları da dikkate alınacak.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Acil Destek Kredisi Programı uygulamaya alarak KOBİ’lere sıfır faizli kredi imkanı sağladığını duyurmuştu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.