Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KOSGEB’den Depremzede KOBİ’lere Acil Destek Kredisi

KOSGEB, deprem bölgesindeki KOBİ'ler için sıfır faizli Acil Destek Kredisi Programı başlattı. İşte 30 bin KOBİ'nin faydalanması beklenilen programın detayları...
KOSGEB’den Depremzede KOBİ’lere Acil Destek Kredisi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkez üssü Maraş olan ve 11 ili derinden etkileyen depremler nedeniyle birçok işletme yıkıldı veya ağır zarar gördü. İşletmelerin faaliyetlerine tekrardan dönebilmesi adına programın Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından Acil Destek Kredisi Programı uygulamaya alındı.

KOSGEB’in resmi sitesinde yer alan bilgilere göre söz konusu program deprem bölgesindeki 11 ilde bulunan ve depremden etkilenen yaklaşık 30 bin KOBİ’yi kapsıyor.

KOBİ’lere Sıfır Faizli Kredi

Deprem bölgesinde yer alan ve hasar gören işletmelere 1 buçuk milyon liraya kadar finansman imkanı sağlanacak. 3 milyar liralık finansman maliyetinin tamamını KOSGEB karşılayacak. Böylece işletmeler sıfır faizli olarak programdan yararlanmış olacak.

Söz konusu programdan imalat yapan, imalata dayalı parçaları tedarik eden, yine imalata ilişkin onarım faaliyetleri yürüten KOBİ’ler ile mimarlık faaliyetinde bulunan işletmeler yararlanabilecek. Ayrıca küçük sanayi siteleri (KSS), organize sanayi bölgeleri (OSB) veya bunların dışındaki iş yeri kümelenmelerinde bulunan ve hasar görmüş KOBİ’ler faydalanabilecek.

İlk 12 Ay Geri Ödeme Yapılmayacak

Program kapsamında mikro işletmeler 250 bin, küçük işletmeler 500 bin, orta ölçekli işletmeler de 1 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek. Bunun yanında hasar durumu ağır ve üstü olan işletmeler için limitler yüzde 50 artırılacak. Orta ölçekli işletmelerin ağır hasarlı olması durumunda kredi limiti 1 buçuk milyona kadar çıkabilecek.

GCM Yatırım Banner

Acil Destek Kredisi’nden yararlanacak işletmeler ilk 12 ay geri ödeme yapmayacak. Olup, ardından gelen 24 ayda ödemeler, 3’er aylık taksitler halinde gerçekleşecek. Ayrıca program sıfır faizli olarak uygulanacak.

Bu programdan 30 bin KOBİ’nin yararlanması ve 11 milyar liralık kredi hacminin oluşturulması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.