Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanlığı Bütçesi Yüzde 100 Arttı

Kamuda tasarruf genelgesine rağmen Cumhurbaşkanlığı bütçesinde artış astronomik rakamlara ulaştı. CHP’li Başarır, Saray’ın dakika dakika harcamalarını faturalandırdı.
Cumhurbaşkanlığı Bütçesi Yüzde 100 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Depremin ağır faturasını karşılamak adına artırılan vergiler ve çıkarılan kamuda tasarruf genelgesinin arka yüzünde ek ödeneklerle artan Cumhurbaşkanlığı bütçesi yer aldı. Yüzde 100 oranında artan Cumhurbaşkanlığı bütçesinin son ulaştığı rakam 10 milyar 877 milyon TL oldu.

Konuyu gündemine taşıyan CHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Saray, Temmuz ayında dakikada 2.5 emekli maaşı harcıyor” çıkışında bulundu.

Meclis konuşmasında yaptığı açıklamalarda söz konusu rakamların Hazine ve Maliye Bakanlığı internet sitesinde paylaşıldığını ve 24 saat sonra erişimden kaldırıldığını söyledi.

Başarır, “Saray, Haziran ayında dakikada 15 bin, saatte 900 bin, günde 21 milyon, ayda 647 milyon lira harcıyordu. Temmuz ayında dakikada 18 bin yani 2.5 emekli maaşı, saatte 110 bin, günde 28 milyon, ayda 845 milyon lira harcıyor” diye konuştu.


Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in mali disiplin ısrarında vatandaşa uygulanan kemer sıkma politikasına göre Cumhurbaşkanlığı bütçesinin 5 milyar 62 milyon liradan, 5 milyar 700 milyon liraya çıkartılması gerekirken 10 milyar lirayı da aşmasını eleştirdi.

Başarır, “Çıkıp söylesin, nedir bu 5 milyar liralık fark. Erdoğan bunu nerede, ne için kullanacak? Burası sözüm ona hukuk devleti. Emekliye, işçiye, sokakta kalana, tüyü bitmemiş yetime çıksın anlatsın Erdoğan, nereye verecek bu parayı” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.