Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tasarruf Çağrısına Vatandaşların Yüzde 85’i Cevap Veremiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vatandaşlara yaptığı tasarruf çağrısı hayat pahalılığında karşılık bulmadı. Son araştırmalara göre vatandaşlar düşük geliriyle sadece günü kurtarabiliyor.
Tasarruf Çağrısına Vatandaşların Yüzde 85’i Cevap Veremiyor
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta başında yaptığı açıklamada vatandaşlardan enflasyonla mücadele için tasarruf yapmasını istemesinin ardından gelen veriler halkın tasarruf için gücünün olmadığını gösterdi.

ING Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırmasına göre 2023’ün ilk çeyreğinde tasarrufu olmayan vatandaşların oranının yüzde 85’i bulduğu ve bu kesimin yeterli gelirinin olmadığı için tasarruf edemediği görüldü.

Araştırma sonuçlarına göre kronikleşen yüksek enflasyon altında ezilen ve alım gücü düşen büyük bir çoğunluk, geliri ile sadece günü kurtarıyor.

Hayatını kısıtlı kaynaklarla idame etmeye çalışanların tasarrufa yönelememesindeki bir diğer baskın sebep de borçlar oldu.


Son gelen veriler gelir kaybındaki artışı ortaya koydu. Tasarruf için yeterli geliri olmayanların oranı 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 87 olarak kayda geçerken, son çeyreğe gelindiğinde bu oran yüzde 82’ye çekilmişti.

2023’ün ilk çeyreğine gelindiğinde yeniden yükselişe geçen oranlar yüzde 85’e çıkmış oldu.

GCM Yatırım Banner

En Çok Yastık Altı Altın Tercih Ediliyor

Verilerde tasarruf yapabilen yüzde 15’lik kesimin tasarruf aracı tercihleri ele alındığında geleneksel yatırım araçları arasında başı çeken altın ilk sıralarda yer aldı.

2023’ün ilk çeyreğinde Türkiye’de en çok tercih edilen tasarruf aracı yıllık yüzde 25 artışla yastık altı altın ve nakit oldu.

Kripto para tarafında ise düşüş kayda geçti. Türkiye’de vatandaşların tasarruf aracı tercihlerinde kripto paralar yüzde 8 ile dördüncü sırada yerini aldı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.