Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Verim ve Tasarruf Ekonomisinden Yana Olalım

Erdoğan, kabine toplantısının ardından kritik açıklamalarda bulunarak çalışan ve emekli mağduriyetini yılbaşına doğru çözeceklerini açıkladı.
Erdoğan: Verim ve Tasarruf Ekonomisinden Yana Olalım
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Beştepe’de gerçekleştirilen kabine toplantısı sonra erdi. 3 saat 20 dakika süren toplantıda dış politikada atılan adımlar, ekonomideki gelişmeler, memur ve memur emeklisinin durumu ile ilgili konuların masaya yatırılması bekleniyordu.

Erdoğan, kabinenin ardından kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.  7 Temmuz’da Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i misafir ederek gündemdeki konuları ele aldıklarını söyledi ve 500 günden fazla süredir devam eden savaşın sona erdirmesiyle ilgili görüşler paylaştıklarını açıkladı.

Türk milleti ile hizmet yolculuğuna devam ettiklerini vurgulayan Erdoğan, seçimlerde elde ettikleri başarıyı 31 Mart’ta yerel seçimlerde de yenilemek istediklerini vurguladı. Gerçek belediyecilik hizmetinden mahrum kalan şehirleri kurtarmak için gelecek seçimlerin bir fırsat olduğunu söyledi.

“Ekonomide Önceliğimiz İstihdam”

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin temel ekonomik hedeflerine bağlılığının devam ettirdiğini, ülkeyi istihdam ve üretim hedefleriyle büyütmeye devam edeceklerini paylaştı.

Zamana göre kullanılan araçlar değişse de hedeflerden asla şaşmayacaklarını kaydeden Erdoğan, “Ülkemizin her meselesini 21 yılda nasıl güvenle çözmüşsek bugünkü sıkıntıların da üstesinden geleceğiz.” dedi. Her tedbiri alacaklarını ve ortaya çıkan zenginliği milletin her ferdine yayacaklarını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

“Enflasyonla Mücadele Devam Edecek”

Zamana ve şartlara göre kullanılan araçların farklılaştığını, ancak hedeflerin değişmediğini söyledi. Bu adımların faiz, kur ve enflasyon üzerindeki hedefler çerçevesinde katkı sağlayacağını aktardı.

Bugünkü sıkıntıların üstesinden geleceklerini, bundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini vurguladı.
Hükümet olarak uyguladıkları ekonomi politikasını dünyadaki benzer politikalardan ayıran çok bir önemli özellik olduğunu, bunun önceliklerin başında istihdamın yer alması olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin maruz kaldığı sıkıntıya, saldırıya, felakete rağmen her alanda dimdik ayakta kalmasının gerisinde istihdam politikasının yer aldığını, Türkiye’yi sebepleri inip onları ortadan kaldırarak büyüttüklerini paylaştı. Sadece arz talep ilişkisi üzerine kurulu iktisadi teorilerin Türkiye’de tam karşılık bulamadığının bir gerçek olduğunu açıkladı.

Verim ve Tasarruf Ekonomisi

Erdoğan siyasi, ekonomik ve askeri olarak güçlenen bir Türkiye fotoğrafının kimsenin işine gelmediğini, bu yüzden sürekli gizli, açık engellemelere, kural dışı uygulamalara maruz kalındığını kaydetti.

İnsanların tasarruf alışkanlığında döviz ve altının ağırlıklı yer tuttuğunu belirten Cumhurbaşkanı, yastık altında duran varlıkların iktisadi işleyişe, istihdama ve üretime katkısı olmadığını aktardı.

Vatandaşlara seslenen Erdoğan “Gelin biz verim ve tasarruf ekonomisinden yana olalım. İsraf ekonomisini bir kenara koyalım.” dedi.

Memur ve Emekli Maaşları

Asgari ücret ve emekli maaşlarıyla ilgili bir huzursuzluğun ortaya çıktığını belirten Cumhurbaşkanı, kamu işçisini ve memuru ortada bırakmadıkları gibi emeklinin de mağdur olmasına rıza göstereceklerini vurguladı.

Mağdur hisseden tüm kesimlerin gönlünü alacaklarını, bunu çok gecikmeden yılbaşı civarı neticeye ulaştıracaklarını bildirdi.

Stokçuluk ve Kira Artışı

Erdoğan, yüksek kazanç sağlayan ve fahiş artış yapanlara dikkat çekerek bu sürecin herkese zarar verebileceğini belirtti ve ihmali, kastı olanlara devlet olarak gereğini yapacaklarını aktardı.

Ticaret Bakanlığı’nın otomobil piyasasında stokçuluğun önüne geçmek için denetimlerin arttığını, kira fiyatlarıyla ilgili nasıl adım atacaklarına yönelik değerlendirme yaptıklarını açıkladı.

Kısa Çalışma Ödeneği

Erdoğan “6 Şubat’ın meydana getirdiği felaket, fatura unutabilir mi?” ifadelerini kullanarak bölgede çalışmaların sürdüğünü söyledi. 872 bin bağımsız bölüme sahip 311 bini aşkın binanın yeniden inşa edilmesi gerektiğini belirtti. 180 bin civarında konut ve köy evinin inşa süresinin başladığını, sonbaharla birlikte konutları vatandaşlara teslim etmeye başlayacaklarını açıkladı.

Geri dönüşüm çalışmalarını başlattıklarını, projeye 83 binden fazla başvuru olduğunu duyurdu. Depremden hemen sonra ilan ettikleri mücbir sebep uygulamasıyla afetzedelerin yükünü hafiflettiklerini hatırlattı. Kısa çalışma ödeneğini 3 ay süreyle uzattıklarını, ödenekten 115 bin insanın istifade etmesini sağlayacaklarını ifade etti.

Enflasyon başta olmak üzere ekonomideki sıkıntıların üstesinden geleceklerini vurguladı.

NATO Zirvesi

Oldukça kritik temasların gerçekleştirildiği NATO zirvesine dikkat çeken Erdoğan, Türkiye için tezleri dillendirdiklerini, uluslararası bir toplantı yaptıklarını bildirdi. İttifakın yanı sıra Türkiye’nin de güvenliğine katkı sunacak pek çok hususta görüştüklerini duyurdu. Toplantılarda Türkiye’nin beklentilerini açık ve net şekilde ortaya koyduklarını kaydetti.

Körfez Turu

Körfez turunda çok önemli adımlar attıklarını belirten Cumhurbaşkanı, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) görüşmelerinin çok verimli geçtiğini söyledi.

Savunma sanayi alanında tarihin en büyük havacılık sözleşmesine imza attıklarını, Katar ile ilişkileri yeni ortaklıklarla taçlandırma kararı aldıklarını aktardı.

BAE ile ticari ve ekonomik anlamda verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini, 50,7 milyar dolara ulaşan 13 anlaşma imzaladıklarını anımsattı.

TOGG’u muhataplara hediye ettiklerini, aracın her 3 liderden de tam not aldığını ifade etti.

“Adil Bir Anlaşma İstiyoruz”

Lefkoşa’da 20 Temmuz coşkusunu yaşadıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı, adanın gerçekleri temelinde çözümden kaçmayacaklarını vurguladı. Kıbrıs adasının adil bir barışa kavuşmasını istediklerini, tüm süreçlerde bunu gösterdiklerini belirtti.

Diğer ülkelerin de sahadaki durumunu kabullenmesi gerektiğini, KKTC’ye her alanda katkı sağlamaya devam edeceklerini duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.