Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Zam Açıklaması: Bütçe Kontrol Altında

Parasal sıkılaşma için işaret fişeğini ateşleyen Bakan Şimşek maaş zamlarının enflasyona rağmen yüksek olduğunu savunarak bütçe açığı için güven mesajı verdi.
Bakan Şimşek’ten Zam Açıklaması: Bütçe Kontrol Altında
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetiminin başına geçtikten sonra radikal değişiklikler yapan ve bir sonraki hamlesi merakla beklenen yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açıklamalarını sosyal medya hesabından paylaşmaya devam ediyor.

Bugün yaptığı paylaşımda ekonomide sarsıntı yaşatan deprem felaketine değinen Bakan Şimşek, depremzedelerin yaralarının sarılacağı mesajını vererek şöyle ifadede bulundu:

“Bu yıl deprem kaynaklı harcamaların 761.7 milyar TL’ye (milli gelire oran olarak yüzde 3,1) ulaşmasını bekliyoruz. Bu çerçevede deprem bölgesinde 179 bin konutun inşasına başlandı. Yaklaşık bir yılda 319 bin konutu depremzedelere teslim etmeyi planlıyoruz. Meclis’te görüşülmekte olan Milli Dayanışma Paketi, depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmayı hedeflemektedir. Söz konusu düzenlemeler ayrıca dolaylı olarak cari açığı kontrol altına almaya da destek verecektir.”

Mali Disiplin Yeniden Tesis Edilecek

Paylaşımında yakın zamanda maaş zammı alan memur ve emeklilere değinen Bakan Şimşek, 15,9 milyon emeklinin ve 4,9 milyon kamu çalışanının gelirini etkileyecek iyileştirmelerin yapıldığını söyledi.

“Aylık ve ücretlerinde enflasyonun oldukça üzerinde artışlar yaparak refah seviyelerini yükselttik” diyerek, geçen yılın sonuna göre en düşük memur maaşının yüzde 141,8, en düşük emekli aylığının ise yüzde 114,3 zamlandığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Şimşek, “Önümüzdeki dönemde bütçe açığını kontrol altına alarak mali disiplini yeniden tesis etmek suretiyle kamu maliyesi göstergelerinde kalıcı bozulmalara geçit vermeyeceğiz. Bunun için gerekli tedbirleri alıyoruz. Para politikası ile maliye politikası arasındaki uyumu pekiştirerek Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelesine destek vereceğiz. Cari açığı azaltacak adımları atarak ülkemizin risk primini de düşüreceğiz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.