Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Kamu Kurumlarına Genelge: Tasarruf Dönemi Başlıyor

Bakan Şimşek imzasıyla bugün kamu kurumlarına gönderilen genelgede, deprem kaynaklı maliyetler dışındaki tüm harcamaların yeniden gözden geçirileceğine işaret edildi.
Şimşek’ten Kamu Kurumlarına Genelge: Tasarruf Dönemi Başlıyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in G20 toplantısı sebebiyle Hindistan’a gitmeden önce Cuma günü imzalayarak bugün tüm kamu kurumlarına gönderilen genelge paylaşıldı. Genelgede, deprem kaynaklı maliyetler haricindeki tüm harcamaların yeniden gözden geçirileceği belirtildi.

Ayrıca genelgede 30 Haziran 2021 tarihli kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin “Tasarruf Tedbirleri” konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayımlandığı anımsatıldı.

Genelge kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşlarının, kendi bütçeleri veya tasarruflarını diğer kaynaklardan yapacakları yurt içi ve dışı harcamalarıyla taşınır ve taşınmazların kullanımında genelgeyle belirlenen tedbirlere uymaları için talimat verildiği ifade edildi.

Kamu Hizmetleri Bütçe Sınırları İçinde Kalacak

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde, genel ilke olarak kamu hizmetlerinin bütçe sınırları içinde kalınarak ayrılan kaynakların üzerinde harcama yapılmadan azami tasarruf anlayışı içinde yerine getirilmesi gerektiği bildirildi.

Bütçelerde ilave yük oluşturacak şekilde faaliyet genişlemesine ve iş artışına gidilmemesi talep edilen genelgede, ilgili mevzuatta belirtilen faaliyet alanlarıyla doğrudan ilgili olmayan herhangi bir harcama veya taahhütte bulunulmaması gerektiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca ihale şartname ve sözleşmelerine alım konusuyla ilgisi olmayan unsurların dahil edilmemesine işaret edildi.

Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Uyması Zorunlu Olacak

Genelgede, yapılacak alımlarda ölçek ekonomisinden yararlanarak ihtiyaçların daha düşük maliyetlerle karşılanması hedefiyle ortak alım yoluyla tedarikin yaygınlaştırılması için azami gayret gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Bugün yayınlanan genelgede, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin ilgili maddeleri uyarınca, “Maliye ve ekonomi politikalarının hazırlanmasına yardımcı olmak ve bu politikaları uygulamak” ibaresi yer aldı.

Genelgede, “Kamu harcamalarında etkinlik, etkililik, ekonomiklik ve verimlilik sağlamak amacıyla gerekli standartları tespit etmek ve sınırlamalar koymak, bu hususlarda tüm kamu kurum ve kuruluşları için uyulması zorunlu düzenlemeleri yapmak ve tedbirleri almak” görev ve yetkilerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na verildiğine işaret edildi.

Yayımlanan genelgede, deprem kaynaklı maliyetler haricinde tüm harcamaların gözden geçirilmesine dikkat çekildi.

28 Temmuz’a kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Bildirilecek

Tedbirlerin ivedilikle uygulanabilmesi için gerekli adımların atılması ve tasarruf takibinin tavizsiz sağlanması amacıyla yayımlanan genelgeye göre bahse konu genel ilkelerin yanında, kamu kurum ve kuruluşları, taşınmaz edinimi ve kiralanması, resmi taşıt edinimi ve kullanımı, haberleşme giderleri, personel görevlendirmeleri, basın ve yayın giderleri, kırtasiye ve demirbaş alımları gibi giderlerini tasarruf kurallarına uygun gerçekleştirileceği belirtildi.

Tüm bunlara ek olarak kamu kurumlarının, temsil, tören, ağırlama, tanıtım ve personel giderleri, enerji ve su alımları, personel servisi hizmetine ilişkin giderler ve diğer hususlarda genelgede belirlenen kurallara uymakla yükümlü olacağı vurgulandı.

Kamu idarelerinin, genelgenin düzenlediği konularda bünyelerinde gerçekleştirdikleri iş ve işlemlerle bu kapsamda elde ettikleri tasarrufları, izleyen dönemde tasarruf imkanı olan alanları bakanlıklar ve diğer idareler aracılığıyla 28 Temmuz’a kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı’na resmi yazıyla bildireceği kaydedildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın