Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan ve Tahıl Koridoru Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan turu dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Yunanistan açıklamalarından tahıl koridoru konusuna dair konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan ve Tahıl Koridoru Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ı kapsayan Balkan turu dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın gündeminde Yunanistan ile olan gerilim ve Rusya’daki tahılın ihracı konusu vardı.

Geçtiğimiz günlerde ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ açıklaması hatırlatılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan’ın son dönemde Türkiye’ye yönelik tutumunun izah edilemez olduğunu söyledi.

Erdoğan: Anlayacakları Dilden Konuşuyoruz

Erdoğan, “Bir yanda Ege’de yaptıkları ihlaller var, bazıları NATO görevi icra eden uçaklarımıza yönelik tacizler var, S-300 füzeleri ile radar kilitlemeye varan mütecaviz hareketler var. Bizim S-400 olayımızı diline dolayanlardan Yunanistan’ın S-300’leriyle alakalı bugüne kadar herhangi bir şey duydunuz mu? S-300’ler de Rusya’nın, S-400 de Rusya’nın. Ama ona ses yok.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yakınındaki adaları silahlandırmaya devam ettiklerini belirten Erdoğan, ABD’nin üs
kurulması olayında başı çektiğini söyledi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ABD Başkanı Biden ile konuşma fırsatı bulmaları halinde, bu konuların gündeme geleceğini ekledi.

Yunanistan ile ilgili Türkiye ile doğrudan konuşmak yerine BM, ABD ve AB”de ve NATO’da sürekli şikayet ve tehdit mekanizmalarını çalıştırdıklarını belirten Erdoğan, “Bunu tabii kabullenmek mümkün değil. Onların anlayacağı dil neyse biz parantez açarak o dille konuşuyoruz. Anlıyorum ki onlar da anlıyor.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan: Putin Tahıl Konusunda Haklı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Ukrayna’nın bütün tahılının zengin ülkelere gittiğini, yoksul ülkelere gitmediğine dair sözlerini de değerlendirdi.

Putin’in haklı olduğu konular olduğunu bir kez daha yineleyen Erdoğan, Semerkant’ta görüşme gerçekleştireceklerini ve ağırlıklı olarak tahıl koridoru konusunu görüşeceklerini söyledi.

Semerkant’taki görüşmede Rus ürünlerinin de gemilerle koridordan gönderilmesini rica edeceklerini belirten Erdoğan, Rus tahılının gelmeye başlaması halinde, fakir Afrika ülkelerine varıncaya kadar ideal bir sistem ile sevkiyatı gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Afrika’da zor durumda olan birçok ülke olduğunu ve bu ülkeleri kucaklayarak, gerekli bu ürünlerin bir an önce gönderilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

‘Avrupa’da Kış Ağır Geçecek’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde artan enerji krizi endişelerine ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan, başta Almanya ve Fransa olmak zere Avrupa ülkelerinin doğal gaz konusunda çok rahat davrandığını söyledi.

Rusya’nın yaptırım kararlarına ilişkin, keyfi olmadığını belirten Erdoğan, “Avrupa öyle zannedildiği gibi rahat değil, huzurlu değil. Bu çok farklı bir yere gidiyor. Böyle bir durum var.” diye konuştu.

Türkiye için böyle bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Erdoğan, Rusya’nın herhangi bir yaptırım uygulamadığını, mümkün olduğunca elektriği ve doğal gazı vatandaşlara uygun fiyatlarla vermeyi amaçladıklarını söyledi.

2023 ile birlikte Türkiye’nin kendi gazını çıkarması halinde, vatandaşların kapısına doğal gazı çok daha ucuza ulaştıracaklarını belirten Erdoğan, “Hedefimiz bu. Şimdilik bu mevcut rezerv, ihraca yönelik bir rezerv değil. Ama Türkiye için çok büyük bir kapıyı inşallah açmış olacağız.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, “Avrupa için bu kış öyle kolay geçmeyecek, çok sorunlu bir kış olacak, mali noktadan faturası çok ağır bir kış olacak.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Kapısı Yatırım için Çalınıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’dan ve dünyanın farklı yerlerinden Türkiye’ye yatırım amaçlı duyulan ilgiye değindi. Halihazırda toplamda 20 milyar dolar ile Türkiye’de yatırım yapan firmalar olduğunun altını çizdi.

Türkiye’ye bu noktada güven var olduğunu aktaran Erdoğan, “Merkez Bankamızda dikkat ederseniz bir defa rezerv yükselmeye başladı. Bu tabii döviz rezervi noktasında bizim rahat hareket etmemizi sağlamış oluyor.” diye konuştu.

Bu suretle dövizdeki sıkıntıyı aşmayı amaçladıklarını belirten Erdoğan, “Özellikle ihracatta malum öyle ürünler var ki bunlar ithale dayalı, bu ürünlerde de dövize ihtiyacınız var, bunları da bu yolla karşılamış oluyoruz. Bu noktada şu anda ilgili bakanlıklarımız, kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Hele hele tabii bu dönemde turizmde çok ciddi bir gelişme var.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.