Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Hırvatistan’la Bugün 3 Anlaşma İmzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic ile anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısında alınan kararları duyurdu.
Erdoğan: Hırvatistan’la Bugün 3 Anlaşma İmzalandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Balkan turunun son durağı olan Hırvatista’na gitti. Cumhurbaşkanlığı Ofisi’ndeki resmi karşılamanın ardından Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’le baş başa görüştü. Sonrasında da ortak basın açıklaması yapmak üzere kameraların karşısına geçildi.

Türkiye ve Hırvatistan’ın bu yıl diplomatik ilişkilerinin 30. yıl dönümünü kutladıklarını belirten Erdoğan, “Ülkelerimiz birbirini dost gören iki dost ve müttefiktir. Önceki yıllarda Hırvatistan’da yaşanan deprem felaketinde yardıma koşan ilk ülkelerden biri Türkiye olmuştur. Bugünkü görüşmelerimizde bu anlayışla ikili ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla ele aldık.” dedi.

Görüşme kapsamında bugün 3 anlaşma imzalandığını, bölgedeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını, ayrıca Rusya-Ukrayna savaşını etraflıca ele aldıklarını söyledi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl, yüzde 41 artışla 900 milyon dolara ulaştığını ve bu ivmenin, 2022’nin ilk sekiz ayında da devam ettiğini açıkladı. Bu doğrultuda 1 milyar dolar hedefinin çok rahat yakalanacağını sözlerine ekledi.

İlerleyen dönemlerde ise önce ikiye katlayıp, sonra 5 milyar doları aşacağına inandığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Türk şirketlerinin enerji, müteahhitlik, turizm ve bankacılık başta olmak üzere çeşitli sektörlerde önemli projelere imza attığını söyleyen Erdoğan, bugün Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile birlikte Sisak’ta İslam Kültür Merkezi’nin açılışını yapacaklarını duyurdu.

Türkiye’nin Balkanlarda yaşanan tüm gelişmeleri yakından izlediğini ve gereken katkıları sürdürdüğünü söyledi.  “Bundan sonra Bosna Hersek daha fazla bedel ödemesin diye temenni ediyorum.” diyen Erdoğan, Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar ile ilgili kararların, liderlerin kendi aralarında bir anlayışla alınması gerektiğini belirtti.

Putin’in Haklı Olduğu Konular Var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna tahılı hakkında söylediklerine yorum yapan Erdoğan, “Sayın Putin’in haklı olduğu bir konu var. O da bu sevkiyatta gelen tahıllar zengin ülkelere gidiyor, fakir ülkelere değil. Bunun ana teması, fakir ülkelere bu tahıl sevkiyatını sürdürmektir.” dedi.

Tahıl sevkiyatının, yaptırım uygulayan ülkelere yapılmasının doğru olmadığını belirterek, Semerkant’ta Putin ile bu konuları da ele alacaklarını ifade etti.

Bir an önce Rusya tarafından da tahıl sevkiyatının başlatılması ve gerçekten fakir olan ülkelere ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Enerji krizi konusuna da değinen Erdoğan, çok yüksek olan rakamlarla Avrupa’nın bir telaş içine girdiğini ve atılacak adımlarla bu sorunun çözülmesini umut ettiğini sözlerine ekledi.

Putin, dün yaptığı açıklamada Ukrayna tahılının dar gelirli ülkeler yerine Avrupa’ya ulaştırıldığını belirterek, tahıl koridoru anlaşmasını eleştirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.