Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Coinbase Daralmayı Sürdürüyor: Yeniden İşten Çıkarma Yapıyor

ABD’li kripto para borsası Coinbase, geçen yıl Haziran’da almış olduğu işten çıkarma kararına bir yenisini ekledi. Detaylar haberde…
Coinbase Daralmayı Sürdürüyor: Yeniden İşten Çıkarma Yapıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasası sektörde faaliyet gösteren şirketlerin daralmasını beraberinde getiriyor. Geçen yıl yaşanan piyasa çöküşünde, daralmanın yanı sıra FTX başta olmak üzere bazı şirketler iflas noktasına geldi. ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, işgücünü azaltmaya hazırlanıyor.

Borsadan yapılan açıklamaya göre 950 kişinin işten çıkarılması planlanıyor. Bu Coinbase’in toplam çalışanın beşte birini temsil ediyor. Eylül sonu itibarıyla 4.700 çalışanı bulunan borsa, işten çıkarma kararında maliyet artışlarının etkili olduğunu belirtti. Daha önce Haziran ayında işgücünün yüzde 18’i azaltılmış ve 1.000 kişi işten çıkarılmıştı.

Armstrong Günah Çıkardı

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, “Geriye dönüp baktığımızda, daha fazlasını yapmalıydık. Yapabileceğiniz en iyi şey, bilgi elde edildiğinde hızlı tepki vermek ve bu durumda yaptığımız da bu.” açıklamasında bulundu.

Borsa, hareketin ilk çeyrek için 149 milyon ila 163 milyon dolar arasında yeni harcamalara yol açacağını söyledi. Yeni bir düzenleyici dosyaya göre, işten çıkarmalar ve diğer yeniden yapılandırma önlemleri, Coinbase’in işletme giderlerini Mart ayında sona eren çeyrek için yüzde 25 azaltacak.

Armstrong, her senaryoda başarılı olma şansını artırmak için giderleri azaltmaları gerektiğinin ortaya çıktığını belirterek, bunu personel sayısını azaltmaktan başka bir yolu olmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Armstrong: FTX Çöküşü Korkuyu Artırdı

Kripto para piyasaları , sektörün en büyük oyuncularından biri olan FTX’in çöküşünün ardından son aylarda sarsıldı. Armstrong, FTX ve kurucusu Sam Bankman-Fried’e atıfta bulunarak, bu serpintilere ve sektördeki vicdansız aktörler sayesinde görülen baskıya işaret etti.

FTX çöküşü sonrası bulaşma etkisinde sonun gelmemiş olabileceğini belirten Armstrong, daha fazla inceleme yapılacağını, bunun uzun vadede iyi ama kısa vadede korku yaratacağını söyledi.

Yatırımcılar daha geniş bir ekonomik gerilemenin ortasında daha riskli varlıklardan kaçarken, kripto para birimleri teknoloji hisseleri ile beraber büyük düşüşler yaşadı. Bitcoin geçen yıl yüzde 58 düşerken, Coinbase hisseleri yüzde 83′ten fazla değer kaybetti.

Geçen yapılan bir araştırma, FTX çöküşü nedeniyle Binance ve Coinbase’in pazar paylarının arttığını ortaya koymuştu. Coinbase’in pazar payında  yüzde 22,8’den yüzde 40’a varan bir artış görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın