Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FTX Çöküşü Binance ve Coinbase’e Yaradı: Pazar Payları Artıyor

Kripto sektörüne darbe vuran FTX’in iflası, Binance ve Coinbase’e olumlu yansımış görünüyor. Ayrıntılar haberin devamında...
FTX Çöküşü Binance ve Coinbase’e Yaradı: Pazar Payları Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasası bu yıl FTX borsasının çöküşü ile büyük bir sarsıntı yaşadı. Çok sayıda yatırımcı mağdur oldu ve varlıklarını çekememe sorunu ile karşı karşıya kaldı. FTX borsasından çıkan kullanıcıların büyük bölümü ise Binance ve Coinbase’e kaymış görünüyor.

Her iki kripto para borsasının pazar paylarında artış görüldü. Coinbase’in fiat döviz piyasasındaki payı, Eylül ayındaki yüzde 22,8’den yüzde 40’a çıkarak neredeyse ikiye katlandı.

Yalnızca, borsa hacmi metriklerinin güvenilir şekilde raporlandığı en büyük borsalar dahil edildi. The Block’un verilerine göre, Binance’in, kripto borsaları üzerindeki pazar payı, FTX’in sona ermesinden önce Eylül ayındaki yüzde 82,7’den Aralık ayında yüzde 87’ye yükseldi.

Kripto para borsalarının pazar payları
Kaynak: The Block

Binance halihazırda dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda. CoinMarketCap verilerine göre borsanın günlük işlem hacmi an itibarıyla 11 milyar dolar seviyesinde. Onu 1.6 milyar dolarlık günlük işlem hacmi ile ABD’li kripto para borsası Coinbase takip ediyor.

İflas etmeden önce FTX bu alanda Coinbase ile çekişiyordu. Borsanın batışı ile beraber her iki borsanın günlük işlem hacimlerinde de artışlar görüldü. FTX’in iflası kripto para piyasasında da büyük bir düşüşü beraberinde getirdi

GCM Yatırım Banner

Bitcoin bu gelişme sonrası 20.000 doların üstü seviyelerden 15.500 dolara kadar geriledi. Bu son iki yılın en düşük seviyesi olarak kaydedildi.

Kripto para piyasasının toplam değeri ise 1 trilyon doların üzerinde tutunamadı ve 800 milyar dolar seviyelerine geriledi. FTX’in yerel tokeni FTT ise değerinin neredeyse tamamen kaybetti ve yatırımcısını büyük zarara uğrattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.