Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Circle CEO’su USDC’nin Düşüşünden ABD Baskısını Sorumlu Tutuyor

USD Coin’i ihraç eden Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire, ABD’nin düzenleyici baskısı nedeniyle stablecoin’in piyasa değerinin düştüğünü söyledi.
Circle CEO’su USDC’nin Düşüşünden ABD Baskısını Sorumlu Tutuyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Circle CEO’su Jeremy Allaire, ABD düzenleyicileri tarafından kripto pazarına yönelik baskının, stablecoin olan USD Coin’in azalan piyasa değerinde önemli rol oynadığını söyledi. Allaire’nin ABD baskısına ilişkin yorumları, FTX borsasının çöküşü, bankacılık krizi ve USDC’nin piyasa değerinde sert düşüş yaşanmasının ardından geliyor.

USDC, ABD bankacılık krizinin doğrudan bir sonucu olarak Mart ayında darbe aldı. Circle’ın 3,3 milyar dolarlık USDC rezervi, düzenleyiciler tarafından kapatılan üç kripto dostu bankadan biri olan Silicon Valley Bank’ta kaldı.

O sırada Circle, müşterilerine boşluğu doldurmak için yatırımcıların desteğini aldığına dair güvence vermişti. Piyasa buna rağmen olumsuz haberlere hızlı tepki verdi ve USDC değerinde sert bir düşüş yaşandı.

USDC bir zamanlar zirvede 56 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti ve Tether tarafından ihraç edilen USDT’yi takip ediyordu. USDC’nin piyasa değeri bankacılık krizi sonrası yüzde 50’ye yakın düştü ve an itibarıyla 30 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Tether ise 81 milyar dolar piyasa değeri ile en büyük stablecoin olmaya devam ediyor. Yakın zamanda Avrupa Parlamentosu tarafından Kripto Varlık Piyasaları Yasası’nın (MiCA) kabul edilmesi ve Hong Kong’un kabul edilmesi için yapılan baskıyla Allaire, ABD’nin geride bırakılacağına inanıyor.

GCM Yatırım Banner

Gary Gensler liderliğindeki ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Kasım ayındaki FTX çöküşünden bu yana kripto şirketlerine yönelik baskısını artırdı. SEC, birden fazla kripto platformuna ve borsaya karşı düzenleyici eylem tehdidinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın