Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Parlamentosu Kripto Düzenlemesinde İlk Somut Adımı Attı

Avrupa Parlamentosu, MiCA düzenlemesi kapsamında ilk yönetmeliği oy çokluğu ile onayladı. Ayrıntılar geliyor...
Avrupa Parlamentosu Kripto Düzenlemesinde İlk Somut Adımı Attı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’ndeki milletvekilleri, yeni bir kripto lisanslama rejimi olan MiCA’nın lehinde 517 oy kullandı ve bölgeyi dünyanın kapsamlı bir kripto yasası getiren ilk büyük yargı alanı haline getirdi.

Avrupa Parlamentosu, kripto operatörlerinin kara para aklamayı durdurmak amacıyla müşterilerini tanımlamasını gerektiren ve Fon Transferi düzenlemesi olarak bilinen ayrı bir yasayı da onayladı.

Oylama, milletvekillerinin kripto cüzdan sağlayıcıları ve borsaların blok genelinde faaliyet göstermek için bir lisans aramasını sağlama planlarını büyük ölçüde desteklediği ve yeterli rezervi korumak için diğer varlıkların değerine bağlı stablecoin ihraççılarının şart koştuğu bir tartışmanın ardından geldi .

Avrupa Komisyonu’ndan Mairead McGuinness, oylamayı kripto kuralları için dünyada bir ilk olarak nitelendirdi. McGuinness, tüketicileri koruduklarını ve finansal istikrar ile piyasa bütünlüğünü sağladıklarını söyledi. Kuralların gelecek yıldan itibaren uygulanmaya başlayacağını ifade etti.

Avrupa Parlamentosu tarafından yayınlanan bir bildiride, yasayla ilgili müzakerelere öncülük eden milletvekili Stefan Berger, kuralların AB’yi kripto ekonomisinin ön saflarına koyduğunu söyledi. Berger, “Avrupa kripto varlık endüstrisi, ABD gibi ülkelerde olmayan düzenleyici netliğe sahip. FTX çöküşünden zarar gören sektör güveni yeniden kazanılabilir” diye konuştu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Bitcoin Günü Nasıl Kapatır?

Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yönetmeliği ilk olarak 2020 yılında Avrupa Komisyonu tarafından önerildi. Düzenlemenin yasalaşması için parlamento ve bloğun üye devletlerini temsil eden AB Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.