Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Emlak Sektöründeki Toparlanma Yıllar Sürebilir

Çin emlak sektöründe son dönemde yaşanan zorlukların ortasında, Grow Investment’ın baş ekonomisti Hao Hong, toparlanmanın yıllar alabileceğini söyledi.
Çin’in Emlak Sektöründeki Toparlanma Yıllar Sürebilir
HABER GİRİŞ

Çinli ekonomist Hao Hong, ülkede son dönemde emlak sektöründe yaşanan olumsuzluklara ilişkin değerlendirmede bulundu. Hong, Çin’in kentleşme hamlesinin sona yaklaşıyor olabileceğini ve bu durumun halihazırda sorunlu olan emlak sektörüne daha da zarar verebileceğini söyledi.

Ekonomist açıklamasında, “Gayrimenkul sektörünü düzeltmek önümüzdeki birkaç, hatta on yıllık bir iş olabilir. Çinliler için çok fazla konut inşa ettik” ifadelerini kullandı. Hong, son 10 yılda çok hızlı ilerleyen Çin’deki kentleşme sürecinin durma noktasına geldiğini belirtti.

Çin’in emlak piyasası, emlak devleri Evergrande’nin tüketici güvenindeki düşüş nedeniyle zor durumda kaldı ve Country Garden borç sorunlarıyla boğuşuyor. Likidite krizinin ardından 2021′de temerrüde düşen Evergrande, yapılması gereken borç yeniden yapılandırma toplantısını erteleyeceğini duyurdu.

Hong, iki yıl önce 18 trilyon yuan değerinde Çin mülkünün satıldığını kaydetti. Bu yıl 10 trilyonu veya ileride beş ila altı trilyon yuan değerindeki satışı yönetmenin bir şans olacağını belirtti. Çin’in Ağustos ayında yeni ev fiyatları aylık bazda yüzde 0,3 düşerek emlaktaki gerilemeyi daha da artırdı. Bu rakam aynı zamanda bir yıl öncesine göre yüzde 0,1′lik bir düşüşe işaret ediyor.

Hong, insanların beklentilerini sıfırladığında ve ekonomi çoğunlukla emlak sektörüne bağlı kalmak yerine diğer sektörlerden yeniden büyüyecek şekilde yeniden yapılandırıldığında, eskisinden çok daha sağlıklı bir Çin ekonomisine sahip olacaklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Hafta sonunda eski bir Çinli yetkili, ülkenin 1,4 milyarlık nüfusunun ülke genelindeki boş daireleri dolduramayacağı konusunda uyarıda bulundu. Çin’in Covid sonrası ekonomik toparlanma hikayesi hayal kırıklığı yarattı, ancak Ağustos ayı perakende satışları ve endüstriyel üretim verileri beklenenden daha iyi bir büyümeyle hız kazandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın