Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de Sanayi Üretimi Artarken Emlak Sektörü Daha da Kötüleşti

Haftanın son işlem gününde Çin tarafında olukça yoğun bir veri takvimi var. Sanayi ve perakende düzelirken, emlakta bozulma sürüyor.
Çin’de Sanayi Üretimi Artarken Emlak Sektörü Daha da Kötüleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre Çin’de sanayi üretimi Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 arttı. Ekonomistler yüzde 3,9 – 4,0 civarında artış bekliyordu. Temmuz’da ise yıllık yüzde 3,7 artış gerçekleşmişti.

Ağustos ayında perakende satışlar da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 ile yüzde 3 beklentisinin oldukça üzerinde geldi. Bir önceki ay ise yüzde 4,5 beklentisine karşın yüzde 2,5 artarak zayıf kalmıştı.

Dünyanın en büyük ekonomisinde sabit varlık yatırımları 2023 yılının ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 arttı. Beklenti ise yüzde 3,3 artış olmasına yönelikti.

Konut Fiyatları Ağustos’ta Geriledi

Çin ekonomisinin temel ayaklarından olan emlak sektöründe kötüleşme devam ediyor. Ulusal İstatistik Bürosu’nun aktardığı bilgiye göre konut satışları Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yıla göre yüzde 1,5 düştü.

Yılın ilk sekiz ayında emlak yatırımları yıllık bazda yüzde 8,8 azalırken, konut fiyatlarında Ağustos’ta yüzde 0,1’lik düşüş kaydedildi.

Yüzölçümüne göre emlak satışları sekiz ayda, yıllık bazda yüzde 7,1 geriledi. Yeni inşaat başlangıçlarında da yüzde 24,4’lük düşüş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu