Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Emlak Sektöründe Yakın Zamanda Toparlanma Beklenmiyor

Çin Halk Bankası’nın eski danışmanı ve Tsinghua Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Li Daokui, emlak piyasasındaki son durumu değerlendirdi.
Çin Emlak Sektöründe Yakın Zamanda Toparlanma Beklenmiyor
HABER GİRİŞ

Çin Halk Bankası’nın eski danışmanı ve Tsinghua Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Li Daokui, ülkede emlak sektörünün iki yöne gittiğini ve daha fazla teşvik beklense de yakın zamanda bir toparlanma olmayacağını söyledi.

Çin’in emlak piyasası, emlak devleri Evergrande ve Country Garden’ın borç sıkıntılarıyla karşı karşıya kalmasıyla birlikte tüketici güveninin emlak şirketlerine olan güveninin sarsılması büyük darbe aldı. Evergrande iflas koruması için başvuruda bulunurken Country Garden temerrütten kıl payı kurtuldu.

Çin’de konut fiyatları mayıs ayındaki kısa toparlanmanın ardından temmuz ayında yıllık bazda yüzde 0,1 düşerek Haziran ayında aynı seviyede kaldı. Pekin’in politika tepkisinin daha cesur olması gerekip gerekmediği sorusunu yanıtlayan Li, su altında görünmeyen pek çok toplantı, tartışma ve müzakereler olduğunu söyledi.

Li, piyasa katılımcılarının bu tür politikaların yeterli işaretlerini görmediğini ancak önümüzdeki iki ay içinde birçok politikanın yürürlükten kalkabileceğini belirtti. Herhangi bir mali panik ihtimalinin ortadan kaldırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Li, Çin emlak piyasasındaki yavaşlamanın tekdüze olmadığına dikkat çekerek, “Pekin ve Şanghay gibi en büyük şehirlerde iyi mülkler var. Nispeten büyük daireler eskisinden çok daha hızlı satılıyor.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Üçüncü ve dördüncü kademe şehirlerde satışların düştüğünü kaydeden Li, “Burada olup biten şu ki, yüksek gelirli insanlar arasında hâlâ çok fazla likidite var. Ancak orta düzeyde maaş alan kişiler satın alma konusunda çok daha tereddütlü davranıyor” ifadelerini kullandı.

Pekin, son haftalarda kredi faiz oranlarını düşürerek ve alım-satım kısıtlamalarını hafifleterek Çin’in daralan konut piyasasını desteklemeye çalıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın