Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çinli Emlak Devi Evergrande Alacaklılardan Korunmayı Talep Etti

2021 yılında yaşadığı sıkıntılarla emlak borç krizini hızlandıran China Evergrande Group, ABD’de iflas mahkemesine başvurdu.
Çinli Emlak Devi Evergrande Alacaklılardan Korunmayı Talep Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Emlak sektörü dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan Çin’in adeta bel kemiği niteliğinde. Covid-19 sonrası düzelmenin istenilen gibi olmaması bu sektörde de krizlerin yaşanmasına sebep oldu. Pekin hükümeti sektörü desteklemek için tedbir ve teşvikleri devreye alacağını açıklasa da olumsuz haberler gelmeye devam ediyor.

China Evergrande Group, geçtiğimiz yıllarda temerrüde düşmüş ve iflasın eşiğinden dönmüştü. Emlak devi Evergrande, Temmuz ayında paylaştığı kazanç raporuna göre son iki yılda 81 milyar dolar zarar bildirdi. Edinilen son bilgiye göre ise ABD iflas mahkemesine başvurarak, alacaklılardan korunmayı talep etti.

Şirket ABD İflas Yasası Kapsamında Korunma İstedi

Yeniden yapılanma sürecindeki ABD dışı şirketleri kendilerine dava açmayı ve İngiltere’deki varlıklarını almayı umut eden alacaklılar için ABD iflas yasasının 15. bölümü kapsamında koruma istedi.

Clocktower Group’tan Marko Papic, iflas başvurusunun yapılmasının ülkenin kötü durumdaki emlak piyasasını toparlaması gerektiğini gösterdiğini belirtti.

Papic, “Daha büyük sorun, Çin’in politika yapıcılarının sallantıdaki emlak piyasasına güvenin organik olarak geri dönebileceğine dair umut beslemeleri” şeklinde yorum yaptı.

GCM Yatırım Banner

Papic, küresel finans piyasalarının geliştiricinin borç sıkıntılarının zaten farkında olduğunu, bu nedenle Perşembe günü yaşanan başvuru gelişmesinin bir şok olarak nitelendirilmemesi gerektiğini ifade etti.

Çin ekonomisi pandemi nedeniyle yavaşlarken, 2021 yılının sonlarında ortaya çıkan Evergrande dahil olmak üzere emlak krizi endişeleri iyice körükledi. Dün Morgan Stanley ve JPMorgan, Çin için büyüme beklentilerini aşağı çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın